Článek
Tymošenková by se podle něj měla řídit příkladem vůdce hnutí UDAR Vitalije Klička, který se své kandidatury ve prospěch Porošenka vzdal. ”Potlačil své ambice, aby neohrozil jednotu země. I Julija Tymošenková by měla pochopit, že jsme se po tolika obětech na Majdanu ocitli v jiné zemi, která potřebuje jiné myšlení a nové politiky,” vzkázal bývalé premiérce Porošenko s tím, že by měla rezignovat na své ambice.
Když Tymošenkovou k odstoupení z klání vyzval Kličko, ta to odmítla: ”Porošenka podporuji každý den, má rodina jeho bonbóny pravidelně mlsá. Myslím, že je to dostatečná podpora. Prezidenta by měli vybírat voliči, volba by neměla padnout na zákulisních dohodách o společném kandidátovi.“ Podle ní jí navíc vybrala do voleb její strana Otčina.
Porošenko má podle průzkumů podporu zhruba čtvrtiny voličů, zatímco Kličko stejně jako Tymošenková zhruba osmi procent.
Dlouhé spory
Porošenko sice byl v letech 2009 a 2010 ministrem zahraničí ve vládě Tymošenkové, oba ale měli spory už v roce 2005, kdy Tymošenková vedla první prozápadní vládu po oranžové revoluci a Porošenko byl šéfem vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany. Oba ale měli spory ohledně privatizace, Tymošenková chtěla znárodnit už jednou privatizované podniky a znovu je privatizovat. To Porošenko odmítal. Oba byli členy odlišných ekonomických klanů.
Oba také v září 2005 padli kvůli podezření z korupce. Kvůli tomu nejprve sami odstoupili z funkce státní tajemník Oleksandr Zinčenko a Porošenko. Tymošenkovou z postu premiérky odvolal tehdejší prezident Viktor Juščenko.
Tymošenková je navíc známá neochotou ke kompromisům, což nakonec vedlo k prohře prozápadních stran z dob oranžové revoluce a k nástupu proruské Strany regionů a Viktora Janukovyče. [celá zpráva]
Porošenko se vzdá podnikání
Porošenko dodal, že v případě svého vítězství prodá všechny podniky, které vlastní, včetně úspěšné čokoládovny Roshen. „Oligarcha by v žádném případě neměl být prezidentem,” tvrdí.