Článek
Bercow, který byl deset let předsedou dolní komory parlamentu, přechod k labouristům potvrdil v rozhovoru pro týdeník Observer a vysvětlil i důvody: „Dospěl jsem k závěru, že je tuto vládu potřeba vyměnit. Realita je taková, že toho může dosáhnout jen labouristická strana. Neexistuje žádná jiný reálná možnost.“
Bercow také dodal, že sdílí hodnoty labouristů: „Jsem motivován podporou rovnosti, sociální spravedlnosti a internacionalismem. To jsou symboly labouristů.“ Uvedl, že se Johnson sice zavázal srovnat rozdíly, ale ve skutečnosti nemá zájem o lidi, kteří jsou méně privilegovaní než on: „Myslím, že nemá žádnou vizi rovnější společnosti a touhu po sociální mobilitě nebo vášeň zlepšit život hodně lidem, kteří mají menší štěstí než on sám. Stále více si myslím, že jsou lidé otrávení lží, prázdnými slogany a nesplněnými sliby.“
Odsoudil také jako hanebné, že se vláda rozhodla seškrtat peníze na mezinárodní pomoc.
Slavný „spíkr“ řekl sbohem
Pro Johnsona, který se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru a prohrou v doplňovacích volbách v Cheshamu a Amerhamu, kde získali liberální demokraté většinu, což vyvolalo otázky, zda může Johnson získat jak dělnické voliče, tak ty z prosperujících hrabství na jihu Anglie, je to nepříjemné, i když kancelář premiéra může namítat, že jde o pomstu uraženého Bercowa, jemuž nebylo umožněno stát se členem Sněmovny lordů.
Bercow navíc vstoupil do konzervativní strany v sedmnácti a označil se tehdy „za vzteklého pravičáka“. Později se přiklonil i internacionálnímu umírněnějšímu křídlu toryů, a když se stal v roce 2009 předsedou dolní komory, vzdal se podle tradice členství ve straně.
Britská sněmovna přijde o dlouholetého předsedu. Bercow odejde do konce října
Bercow si není jist, zda labouristé volby vyhrají, ale doufá v to.
Za zmínku stojí, že Bercowova žena Sally je už dlouho členkou Strany práce.