Hlavní obsah

Poprvé po 300 letech navštívil Gibraltar španělský ministr

Právo, nek, BBC, DPA

Ostrou kritiku pravicové opozice si vysloužila vláda španělského socialistického (PSOE) premiéra Josého Louise Zapatera za návštěvu ministra zahraničí Miguela Ángela Moratinose na Gibraltaru. Šlo o první cestu člena španělské vlády do této britské kolonie za posledních více než 300 let, což média hodnotí jako historickou událost.

Foto: Reuters

Španělský ministr zahraničí Miguel Angel Moratinos (vlevo) a předseda gibraltarské vlády Peter Caruana

Článek

„Je to strašný omyl, je to historická zrada,“ zdůraznila generální tajemnice lidovců (PP) María Dolores Cospedalová s tím, že jde o nebezpečný precedens. „Vzniká tak dojem, že Španělsko uznává britskou svrchovanost na Gibraltaru,“ dodala.

O svrchovanosti se nejednalo

Moratinos v úterý jednal na Gibraltaru s tamním předsedou vlády Peteren Caruanou a šéfem britské diplomacie Davidem Milibandem, ale otázka svrchovanosti nad tímto územím, které si Španělé nárokují, na programu jednání nebyla. Řešily se jen konkrétní praktické otázky - účastnicí schůzky se například dohodli na rozšíření námořního spojení mezi Gibraltarem a španělským přístavem Algeciras nebo na zřízení „horké linky“ mezi oběma městy s cílem operativně řešit vzniklé problémy.

Moratinos na závěr pětihodinové návštěvy prohlásil, že Španělsko se nároku na Gibraltar stejně nevzdá. „To by bylo neodpustitelné,“ prohlásil na tiskové konferenci. Spor mezi Mardidem a Londýnem o toto teritorium na jižním cípu Iberského poloostrova lze ale podle něj řešit pouze spoluprací a dialogem. „Musíme hledět dopředu,“ řekl Moratinos.

Caruana španělskému ministrovi za návštěvu poděkoval a označil ji za významné politické gesto. „Řešili jsme také, jak zlepšit spolupráci při ochraně životního prostředí, ostrahu pobřeží a finanční záležitosti,“ prohlásil, zřejmě v narážce na dlouholetou kritiku ze strany Mardidu, že Gibraltar je daňovým rájem.

Kritiku od lidovců mluvčí Moratinosova ministerstva rozhodně odmítla. „My i OSN soudíme, že i tohoto území se týká dekolonizace. Jediným řešením je jeho návrat Španělsku,“ dodal. Britové ale předání Gibraltaru Španělsku odmítají s odůvodněním, že většina ze 30 tisíc tamních obyvatel si to nepřeje.

Kolonie „na věčné časy“

Gibraltar, území o rozloze 6,5 kilometrů čtverečních, obsadila britská vojska vedená admirálem Georgem Rookem v roce 1704 během války o dědictví španělské. Mírová smlouva z roku 1713 jej pak přiřkla Britům „na věčné časy“, Španělé se s tím ale dodnes nechtějí smířit.

V roce 2006 podepsaly Madrid a Londýn historickou dohodu, která Gibraltaru přinesla sérii ulehčení ve styku se Španělskem. Jde například o zrychlené hraniční kontroly, rozšíření telefonního propojení či společné užívání tamního letiště.

Související témata:

Výběr článků

Načítám