Hlavní obsah

Poprvé od druhé světové. Do Litvy začaly letouny přivážet německé vojáky

Poprvé od druhé světové války začalo v pondělí Německo s dlouhodobým umísťováním svých vojenských jednotek v jiné zemi, Litvě. Do pobaltské země, která je členem NATO, dorazily v pondělí první dvě desítky vojáků.

Poprvé od druhé světové války. První letouny A-400 luftwaffe začaly přepravovat německé vojáky do Litvy.Video: Reuters

Článek

Prvních dvacet vojáků německých ozbrojených sil (bundeswehru), které do Litvy dopravily letouny A-400 luftwaffe, doplní později v letošním roce ještě asi 150 dalších. Plné operační síly by uskupení mělo dosáhnout v roce 2027, kdy už bude nasazeno okolo pěti tisíc vojáků, uvedla AP. Jde o první permanentní samostatné nasazení německých vojáků v zahraničí od druhé světové války.

V Litvě, která je stále více znepokojena svými agresivními sousedy, bude do budoucna v plném nasazení spolu s německými vojáky kooperovat zhruba 4800 litevských vojáků a dvě stovky civilních zaměstnanců. Litva sousedí s ruskou exklávou Kaliningradem na západě země a s Běloruskem na východě.

Důležitý den pro německou armádu

„Je to poprvé, co jsme trvale umístili takovou jednotku mimo Německo,“ uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius v pondělí v Berlíně. Dodal, že jde o důležitý den pro německou armádu. Pistorius dodal, že nasazení vojáků v Litvě je podobné tomu, když spojenci během studené války chránili svými jednotkami Německo před Sovětským svazem.

Nekupujte od Židů. Moderátorka německé veřejnoprávní televize vyzývá k bojkotu izraelského zboží

Evropa

Podle litevského ministra obrany Laurynase Kascianuse jde o skvělý příklad pro všechny země východního křídla Severoatlantické aliance (NATO), které hraničí s Ruskem a Běloruskem. Kascianus v pondělí zmínil probíraný článek 5 NATO, podle kterého je případný útok na jednu ze členských zemí útokem na všechny.

Co říká článek 5

  • Citace ze Severoatlantické smlouvy: „Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti. Každý takový útok a všechna opatření učiněná v jeho důsledku budou neprodleně oznámeny Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.“
  • Aby mohl být článek 5 aktivován, musí být nejdříve spuštěn článek 4 (konzultace partnerů v NATO) a musí existovat důkazy, že útok na území postiženého státu skutečně pochází ze zahraničí. Dotčený stát pak požádá o uplatnění článku 5. Žádost posoudí Severoatlantická rada, ve které každého z členů reprezentuje jeden jeho zástupce. Tato rada rozhoduje jednomyslně. Do případné odpovědi se nemusí zapojit všechny členské státy.

Kascianus také počítá s tím, že nejméně třetina vojáků si s sebou přivede své rodiny.

„Vytvoříme takovou obrannou a odstrašující vojenskou strukturu, že žádného protivníka z východu ani nenapadne otestovat článek 5 NATO,“ řekl novinářům.

Německý bundeswehr se sice od 90. let účastnil několika dlouhodobých zahraničních operací, například na Balkáně či v Afghánistánu, vždy to však bylo součástí mnohonárodnostní rotace, nikdy nešlo o samostatné německé nasazení.

Litva: Pro Ukrajinu koupíme tři tisíce dronů

Evropa

Výběr článků

Načítám