Článek
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov zdůraznil, že Moskva nežádala svolení Litvy pro přímý let ruského prezidenta, ale „učinila všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečnosti hlavy státu“.
V praxi to znamenalo, že Putinův letoun Iljušin Il-96 „letěl nad neutrálními vodami Baltského moře a bezpečně přistál v Kaliningradu“, uvedl server topwar.ru.
Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu a země EU uzavřely nebe ruským letadlům, není bez speciálního povolení jiná trasa ani možná.
Podle Peskova nešlo o žádný signál vůči NATO, ale obyčejnou pracovní cestu do jednoho z regionů. Topwar.ru poznamenal, že Putinův iljušin doprovázelo osm letounů Severoatlantické aliance.
Podle serveru šlo o letoun radioelektronického průzkumu Beech 350 King Air ALSR francouzského letectva, britský strategický výzvědný letoun Boeing RC-135W Rivet Joint, letadlo včasné výstrahy a řízení NATO Boeing E-3A Sentry, dvě německé stíhačky Eurofighter Typhoon, švédský letoun včasné výstrahy a řízení Saab S100D Argus, švédský letoun radiotechnického průzkumu Gulfstream IV S102B Korpen, a dokonce tankovací letoun NATO Airbus A330-243MRTT.
Estonci přejmenují ruský Kaliningrad na Königsberg
Putinova návštěva v Kaliningradu se odehrála v době, kdy v Evropě začalo nejrozsáhlejší cvičení NATO od studené války. Aliance se netají tím, že hlavním cílem je nacvičit hypotetické odražení ruského útoku na jednu z evropských členských zemí.
Manévry se mají konat i v Polsku a Litvě, které sousedí s Kaliningradskou oblastí, a také na Baltu a v Severním moří, napsal server.