Článek
Původně měl Irving strávit ve vězení tři roky, odvolací soud mu však dvě třetiny trestu změnil na podmíněné. Třináct měsíců přitom strávil ve vazbě. Zároveň mu uložil neprodleně po propuštění opustit Rakousko a vrátit se do Velké Británie.
Předseda odvolacího senátu Ernest Mauer vyhověl žádosti odsouzeného, protože Irving ve své trestné činnosti nepokračoval. Podle něj se britský autor nebude trestné činnosti dále dopouštět. Zdůraznil, že britský autor své teze uváděl před úzkým okruhem odborné veřejnosti. Irvingův odjezd však není jistý, neboť Irving čelí dalšímu procesu. Pokud by na něj státní zástupce vydal zatykač, nemohl by opustit zemi.
David Irving byl ve vídeňské káznici od 11. listopadu loňského roku. Zadržen byl při běžné silniční kontrole, když se po rakouské dálnici vracel z přednášky. V Rakousku má Irving, jehož knihy, glorifikující vojevůdce Třetí říše a Wehrmacht, vycházely také v češtině [celá zpráva], řadu příznivců zejména v řadách extrémní pravice. Zatčen byl na základě zatykače z roku 1989. Tehdy popřel existenci plynových komor v koncentračních táborech Třetí říše i hromadné vyhlazování Židů.
Druhý proces se týká rozhovoru, který Irving po prvním odsouzení v Rakousku poskytl dvěma rakouským novinářům. Tehdy prohlásil, že "Hitler nepostupoval cíleně proti Židům" a "neexistuje důkaz pro organizované hromadné vyhlazování" Židů. [celá zpráva] Maurer kvalifikoval tyto výroky jako "reakci pod vlivem šoku z odsouzení k několikaletému vězení".
Židé jsou pobouřeni, protestují i Zelení a sociální demokraté
Rakouská židovská obec na dnešní verdikt reagovala s rozhořčením a Irvinga označila za "ikonu neonacistické scény". Rakouští Židé rovněž prohlásili, že právě po nedávné konferenci popíračů holokaustu v Teheránu vídeňský senát vyslal "neblahý signál".
Nepochopení pro rozhodnutí soudu dnes vyjádřili rovněž zástupci rakouské sociální demokracie (SPÖ) a Zelených. Ti dokonce po ministerstvu vnitra požadují, aby Britovi zakázalo pobyt v zemi.