Článek
V pondělí si von der Leyenová v Evropském parlamentu znovu stěžovala, že jen proto, že je žena, nebylo s ní při návštěvě Turecka zacházeno v souladu s její funkcí. „Cítila jsem se zraněná a zůstala jsem sama jako žena a jako Evropanka.
V evropských úmluvách nemohu najít vysvětlení pro toto zacházení. Musím tedy dojít k závěru, že se se mnou zacházelo takto proto, že jsem žena,“ prohlásila podle deníku Die Welt a webu tagesschau před europoslanci.
Schvalte Istanbul, naléhala opět von der Leyenová
Při cestě na počátku dubna směl sedět v křesle po boku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jen předseda Evropské rady Charles Michel. Von der Leyenová se musela usadit na pohovce.
To podle ní „ukazuje, jak mnoho ještě zbývá, než se bude se ženami zacházet rovnoprávně“. Incidentu využila šéfka EK k prosazování Istanbulské úmluvy, která vyvolala v řadě zemí ostré politické kontroverze.
Za nepřijatelné označila i to, že některé státy EU dohodu dosud neratifikovaly a jiné uvažují o odchodu z ní. „Násilí páchané na ženách a dětech je trestným činem, musíme to nazvat zločinem,“ tvrdila a požadovala postihy za toto násilí.
Česko úmluvu sice podepsalo, zatím se ji ale zdráhá ratifikovat. Kritici ji označují za pokus o protlačení genderové ideologie do školní výchovy, za útok na tradiční podobu rodiny a za projev sociálního inženýrství.
Nevztahuje se jen na ženy, nýbrž na „gender“, což je označení pro různé sociální konstrukty spojované s pohlavím.