Článek
Rusové při útoku na ukrajinské pozice u areálu chemičky narazili podle magazínu Forbes „do hradby vytvořené ukrajinskou palebnou silou“. Ukrajinská 57. motorizovaná brigáda ruskou útočnou skupinu zastavila především pomocí bezpilotníků, které shazovaly granáty, a také s využitím minometů a raketometů.
Když se kouř nad bojištěm rozplynul, šestnáct MT-LB a jeden z útočících tanků byly v troskách. Kolem doutnajících obrněnců ležely hromady mrtvých, granáty zmrzačených těl.
🚨 Russian assault on Vovchansk ended in total failure yesterday
— PS01 △ (@PStyle0ne1) October 1, 2024
Tremendous losses, russians lost 17 MT-LB and other IFV, including the infantry riding on it or inside pic.twitter.com/PEvxcFNHRv
Ruská pěchota podle Forbesu jela do bitvy většinou na 13tunových MT-LB. Na každém z nich se vezlo asi deset mužů.
Zjevně se více obávali min, na něž mohly transportéry najet, než dronů útočících ze vzduchu. Podle magazínu je k tomu nejspíš vedla znalost „slabých míst“ obrněnců ze sovětských dob, jejichž tenké pancéřování neodolá nastraženým moderním minám. Jenže vojáci sedící na obrněncích byli zcela bezbranní proti útokům dronů, což se jim stalo osudným.
Zastaralá obrněná vozidla MT-LB ze 70. let minulého století se ukazují podle Forbesu jako „velmi nevhodná“, ruská armáda jich ale vytahuje ze skladů stále víc. Musí totiž nějak nahradit tisíce modernějších obrněnců, o něž za 31 měsíců války na Ukrajině přišla.
Stovky Rusů uvázly ve vovčanské chemičce. Ukrajinci je bombardují podle ruského návodu
Podle magazínu mají MT-LB ve výzbroji také Ukrajinci. Ti se ale ve více sektorech brání, než útočí, což jim umožňuje zastaralé obrněnce skrýt v zákopech. Naproti tomu Rusům, kteří více útočí, nezbývá než se vydat do boje na nevhodných transportérech a pokusit se dostat k ukrajinským liniím.
MT-LB byl v mnoha verzích i ve výzbroji někdejší Československé lidové armády. Vyvinut byl v 60. letech minulého století, sériově se začal vyrábět kolem roku 1970. Vozidlo je obojživelné a v poslední z vyráběných variant bylo zabudováno i zařízení na ochranu posádky před zbraněmi hromadného ničení. V Česku se stroji dostalo od vojáků nepříliš lichotivě znějícímu označení „matla“.