Článek
Takzvaný dům gladiátorů se nacházel na hlavní trase vedoucí k amfiteátru. Pro turisty byl po zhroucení vytvořen náhradní prohlídkový okruh.
Podle APA neštěstí ilustruje těžkou situaci, která v Pompejích trvá roky a úřady si na ni dlouhodobě stěžují. Tamní archeologické památky se bez velkého pokroku rekonstruují celé roky, propadá se přitom mnoho staveb. V minulých měsících bylo otevřeno jen šest ze zhruba 1500 zachovaných antických sídel. Polovina světoznámých pompejských vykopávek není pro turisty přístupná. Vláda jmenovala před dvěma lety zvláštního komisaře, který se měl zabývat špatnou správou památek a problémy spojenými s vandalismem, ten ale do nynějška neučinil k ochraně oblasti téměř nic.
Už měsíce v Itálii plane i polemika týkající se bezpečnosti vykopávek. V Pompejích neexistuje účinný kamerový systém, celá oblast s vykopávkami a zachovanými starověkými vilami je chráněna jen jednoduchými ploty, které zloděje rozhodně neodradí.
Pompeje jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Antické město v jihoitalské Kampánii v Neapolském zálivu bylo zcela zavaleno při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Zbytky Pompejí, které se pod sopečným popelem dochovaly, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 miliónu návštěvníků.