Hlavní obsah

Polský ministr se hněvá, Němci o masopustu udělali z Kaczyńského diktátora

Alegorický vůz na pouliční masopustní slavnosti v Düsseldorfu způsobil nečekanou diplomatickou odezvu v Polsku. Nadživotní zpodobnění šéfa polské vládnoucí strany Jaroslawa Kaczyńského coby uniformovaného diktátora pohněvalo polského ministra zahraničí, který to v úterním rozhlasovém rozhovoru označil za projev neúcty k Polákům. Hodlá prý tuto záležitost řešit s Berlínem.

Foto: Monika Skolimowska, ČTK/AP

Karikatura prezidenta Erdogana nechala turecká oficiální místa v zemi naprosto v klidu.

Článek

Ulicemi západoněmeckého města se v pondělí v řadě dalších satirických pojízdných výjevů na politická témata, například kancléřka Angela Merkelová, kterou spláchla vlna migrantů, nebo turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si připíjí se zástupcem Islámského státu, pohyboval také Kaczyński. Byl v generálské uniformě a jeho těžká vojenská bota stála na hlavě zbídačené ženy označené nápisem Polsko.

Zatímco jiné karikatury se obešly bez odezvy z oficiálních míst, podoba předsedy konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) popudilo šéfa polské diplomacie Witolda Waszczykowského. "Možná to dokazuje vkus našich německých přátel," řekl ministr v polském rozhlase s tím, že jde o neúctu k Polákům a jejich politikům. Varšava bude podle ministra chtít vědět, "k čemu jsou takové šaškárny".

Vztahy Polska s Německem se po listopadovém nástupu PiS k moci zhoršily. Někteří němečtí politici kritizovali nové zákony posilující vliv vlády na činnost ústavního soudu či veřejnoprávních médií. Právě Kaczyński je polskými médii považován za hlavního hybatele těchto změn, ačkoli nemá žádnou vládní funkci.

Waszczykowski v rozhovoru připustil, že politická satira je tradiční součástí německých karnevalů a že nehodlá z celé věci vyvolávat diplomatický skandál. "Chceme k tomu přistoupit vyváženě, abychom nebyli proti svobodě projevu," dodal.

Výběr článků

Načítám