Článek
Czarnek, v minulosti profesor Katolické univerzity v Lublinu, který později stál i v čele tamního vojvodství, je znám svým intenzivním tažením proti sexuálním menšinám.
Místo programování a cizích jazyků
Při obhajobě povinné výchovy polských žaček k mravnosti v listu Nasz Dziennik spolu s dalšími představiteli ministerstva varoval, že Polsko má co do činění s „nebezpečným jevem“, který se projevuje „duchovní zkažeností žen“. Ty prý zasáhla „pýcha, marnivost, egoismus“, a co hůř, „ve jménu svých zájmů bojují proti objektivnímu pořádku v zemi“.
Brusel se znovu opřel do Polska a Maďarska. Tentokrát v hodnocení právního státu
„Zatímco nejen v sousedních zemích se dívky ve školách učí programování a cizím jazykům, v Polsku je čeká nauka o morální čistotě a počestnosti. Až se nechce věřit, že v nejistých pandemických časech, které odhalily, že čtvrtina studentů nedávno nesložila maturitu a znalosti poloviny osmáků z matematiky jsou mírně řečeno chabé, přichází ministr s takovými nápady,“ kritizovala rozhodnutí ministra poslankyně Urszula Paslowská z opoziční Polské lidové strany.
Směšné už před stoletím, znělo na protestech
„Mladé dívky hlavně na venkově často nemají na tampony a vložky, nevědí nic o hrozbě nákazy HIV, a vy vyhlásíte boj za jejich ctnost. To snad ani není pravda,“ vzkázala pak Katarzyna Koczulapová, polská sexuoložka.
Kubánci ve velkém protestují. Poprvé po 30 letech
Czarnekovu demisi v pondělí požadovali demonstrující nejen před ministerstvem školství ve Varšavě, ale i před školami po celé zemi.
Na mnohých shromážděních přitom zaznělo, že nařízení povinné výuky morální čistoty by bylo směšné už před sto lety, podotkl portál natemat.pl.