Článek
Příprava podrobného způsobu evakuace obyvatelstva a zabezpečení majetku vyplývá ze zákona ze dne 5. prosince 2024 o civilní ochraně a civilní obraně, píše server.
Na zajištění bezpečné evakuace osob budou podle návrhu pracovat orgány civilní ochrany. „Tato spolupráce bude zahrnovat průběžnou výměnu informací týkajících se mimo jiné přijetí evakuovaných osob a dostupných sil a prostředků, které mají být při evakuaci vynaloženy,“ cituje z návrhu polský server.
„Kromě toho bude mezi úkoly orgánů civilní ochrany v evakuovaných oblastech patřit také zabezpečení majetku, včetně kulturních statků, a to zajištěním a převozem majetku z ohrožených oblastí do bezpečných míst,“ stojí dále v dokumentu.
Anketa
Za vypracování návrhu je zodpovědné polské ministerstvo vnitra. Termín jeho dokončení byl stanoven na první čtvrtletí roku 2025, tedy do tří měsíců.
Agentura AP v této souvislosti uvedla, že Polsko na implementaci plánu vynaloží nejméně 0,3 procenta HDP.
Podobný plán v současnosti má také Německo, které v něm konkrétně popisuje, co by se stalo, kdyby došlo na válku s Ruskou federací. Pojednává například o povinných odvodech, přídělovému systému potravin a pohonných hmot nebo popisuje místa, kde se mohou civilisté před válkou ukrýt.
Česká republika k osvětě lidí využívá Koncepci přípravy občanů k obraně státu do roku 2030, která by v letošním roce mohla doznat změn.
„Připravujeme řadu komunikačních a informačních materiálů pro veřejnost. Týkat se budou zapojení občanů do přípravy na obranu a na krizové situace vojenského charakteru,“ sdělila Novinkám mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.
Co dělat v případě války? Němcům dala vláda plán, Češi netuší
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_6/0hdBG/armada-tatra-vojak-vycvik-ilustracni-army.jpeg?fl=cro,0,91,1256,706%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)