Článek
Rusko „systematicky porušuje lidská práva, mezinárodní právo a Chartu OSN a řadu dalších závazků“, „útočí na území jiných států, páchá ozbrojené útoky, válečné zločiny a genocidu“ a „zapojuje se do nepřátelských ekonomických aktivit, zejména v oblasti energetiky“. Ruská agrese Ukrajiny je „bestiální a nezákonná,“ odhlasovali poslanci.
Zablokování ukrajinských přístavů a znemožnění vývozu ukrajinského obilí označuje usnesení za pirátství. Bránění vývozu zemědělské produkce navíc posunulo mnoho afrických a asijských zemí blíže k hladomoru, cituje z rezoluce Sejm.
Na začátku prosince se polští poslanci hádali kvůli formulaci o havárii ve Smolensku, při níž v dubnu 2010 zahynul polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších vysokých státních činitelů. Sejm nakonec 2. prosince o usnesení nehlasoval.
Na znění usnesení se původně dohodli poslanci národně-konzervativní vládnoucí strany i opozice, ale během debaty PiS přišlo s pozměňovacím návrhem týkajícím se smolenské katastrofy. Jeho iniciátorem byl poslanec Antoni Macierewicz, který léta tvrdí, že prezidentský speciál v roce 2010 havaroval kvůli „nezákonnému zásahu“ Ruska. Oficiální vyšetřování vedená ještě před nástupem PiS k moci přitom dospěla k závěru, že šlo o nehodu způsobenou chybou posádky letounu. Podle polské strany pochybili i dispečeři letiště ve Smolensku.
Rezoluci s označením Ruska za stát podporující terorismus 23. listopadu schválil také Evropská parlament.