Článek
Polská diplomacie od velvyslance požaduje vysvětlení, proč Maďarsko udělilo politický azyl Marcinovi Romanowskému, na kterého ve čtvrtek varšavský soud vydal evropský mezinárodní zatykač.
„Nečekal jsem, že zkorumpovaní politici, kteří utíkají před spravedlností, si budou moci vybrat mezi (běloruským vůdcem Alexandrem) Lukašenkem a (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem,“ uvedl Tusk podle agentury PAP.
Narážel přitom na azyl pro Romanowského, kterým Maďarsko rozzuřilo polskou vládu, a na azyl pro uprchlého polského soudce Tomasze Szmydta, podezřelého ze špionáže, v Bělorusku, poznamenala agentura. Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie, které od Nového roku převezme Polsko, bylo podle Tuska poznamenáno „mnoha zvláštními událostmi“.
Bývalý polský náměstek ministra spravedlnosti je podezřelý, že za vlády Práva a spravedlnosti (PiS) zpronevěřil 25 milionů eur (628 milionů korun) z fondu spravedlnosti pro oběti trestných činů. On sám veškerá obvinění odmítá.
Nemůžu čekat spravedlivý proces, tvrdí Romanowski
Ve své žádosti o azyl uvedl, že v Polsku nemůže očekávat spravedlivý proces z důvodu politické angažovanosti některých soudců, kteří podle něho otevřeně podporují současného ministra spravedlnosti. Podle svého právníka požádal o ochranu „kvůli politicky motivovaným akcím vedoucím k nezákonnému zbavení svobody a porušování mezinárodního práva“, napsal Romanowského právník Bartosz Lewandowski na platformě X.
„Dostal azyl v souladu s maďarskou a unijní legislativou,“ uvedl ve čtvrtek v rozhovoru pro web mardiner.hu šéf maďarského úřadu vlády Gergely Gulyás.
Polská prokuratura Romanowského obvinila z 11 trestných činů včetně zpronevěry. Je podezřelý z machinací s Fondem spravedlnosti, ze kterého měly být odškodňovány oběti trestných činů, ale podle nynější vlády byly za předchozího ministra spravedlnosti za peníze z fondu kupovány počítačové programy sloužící ke špehování opozičních politiků i možných rivalů v tehdejším vládním táboře či se platila volební kampaň.
Polský Sejm letos zbavil Romanowského poslanecké imunity a v červenci byl zadržen. Poté ho však propustili, protože imunitu měl nadále jako člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy. O tu přišel v říjnu a polský soud nařídil jeho vzetí do vazby.
Orbán: Vztahy Polska a Maďarska nejsou dobré
Šéf maďarské vlády Viktor Orbán polským novinářům na summitu Unie v Bruselu podle televize TVN 24 řekl, že udělení azylu je právní proces, s jehož podrobnostmi nemá nic společného, ale také prohlásil, že vztahy mezi oběma státy „nejsou dobré, a to zejména kvůli brutálnímu útoku polského ministra v Politicu na maďarskou vládu“.
Zmiňovaný rozhovor s polským ministrem spravedlnosti Adamem Bodnarem vyšel pod titulkem: „Maďarsko za Orbánových vlád je na cestě bez návratu, varuje polský ministr“. Polské zkušenosti podle Bodnara dokazují, že neliberální vlády nemění své metody ani pod tlakem Bruselu.