Článek
„Nedovolíme, aby Polsko bylo zaplaveno ukrajinským obilím.“ Tak zdůvodnil v úterý polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí varšavské vlády o prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí do země. Prý by to poškodilo polské zemědělce. Informoval o tom server polské televize tvp.info.
Evropské omezení dovozu obilí z Ukrajiny vyprší v pátek 15. září. Vedle Polska se týká také Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska.
Rozhodnutí o prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí přijala polská vláda na mimořádném zasedání. „Poslouží to nejen zemědělcům, polské ekonomice a evropské solidaritě, ale i potravinové bezpečnosti v Polsku i ve světě,“ uvedl v úterý polský ministr zemědělství Robert Telus.
Ukrajina začala obilí vyvážet přes Chorvatsko, mimo nebezpečné Černé moře
Tím, že polská vláda oznámila toto rozhodnutí předem bez ohledu na stanovisko Evropské komise, je ovšem zaděláno na další spor mezi Varšavou a Bruselem, což ministr Telus nepřímo připustil. „Usnesení polské vlády je adresované Evropské komisi. Pokud Komise nepřijme rozhodnutí, my určitě zavedeme vlastní regulaci. (…) Zákaz se však netýká tranzitu přes naše území. Platit bude do té doby, dokud nebude uzavřena nová polsko-ukrajinská obchodní dohoda,“ uvedl ministr Telus.
Ve středu se má uskutečnit tzv. kolegium komisařů, kde se má rozhodnout o případném prodloužení embarga EU. „Neexistují žádné věcné důvody pro neprodloužení embarga, jde jen o politické rozhodnutí,“ zdůraznil polský šéf resortu zemědělství.
Polsko patří k největším podporovatelům Kyjeva v jeho konfliktu s Ruskem, otázka dovozu zemědělských produktů je však v Polsku – zemi, kde zemědělci mají tradičně silné slovo – velmi citlivá. Země se navíc chystá na parlamentní volby, které proběhnou 15. října.