Článek
Mluvčí polského ministerstva zahraničí Paweł Wroński pro agenturu PAP řekl, že Polsko přelet slovenského vládního speciálu neodmítlo, ale slovenská strana připojila k žádosti o přelet neúplné dokumenty. Když byli Slováci vyzváni k doplnění údajů o přeletu speciálu, namísto toho informovali rovnou o změně trasy. Jaké dokumenty Polsko po slovenské straně požadovalo, Wroński neuvedl.
„Nerozumím postoji Polska, ale beru to jako realitu,“ uvedl místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko (Slovenská národní strana SNS) těsně před odletem do Moskvy.
Letadlo s Dankem nakonec letělo do Česka, posléze do Německa, načež kopírovalo německo-polskou hranici směrem na sever a pak zamířilo přes Balt do Moskvy. Soukromé lety z EU do Ruska nejsou zakázány.
Danko není dostatečně VIP
Slovenské ministerstvo vnitra na dotaz Novinek uvedlo, že Slovensko podalo standardní žádost o vydání diplomatického povolení na přelet přes vzdušný prostor Polska, v níž uvedlo všechny potřebné údaje. „Slovenská ambasáda v Polsku však informovala, že vzhledem k platné právní úpravě v Polsku není přelet slovenského vládního speciálu na palubě s místopředsedou parlamentu považován za VIP let, a na tento let tak nemůže vydat diplomatické povolení,“ uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.
Slovenská delegace letí do Moskvy na hokej a hamburgery. Polsko nepovolilo přelet nad svým územím
Polsko vydává diplomatické povolení na lety se státním významem na osoby se statusem VIP, tedy hlavy státu, předsedy vlády, předsedy parlamentu nebo vedoucího delegace na úrovni ministra. Místopředseda parlamentu do okruhu osob se statusem VIP nespadá.
„Na základě těchto informací se přistoupilo ke změně trasy letu s obletem Polska,“ dodalo slovenské ministerstvo vnitra.
Místopředseda polské vlády Władysław Kosniak-Kamysz podle webu listu Rzeczpospolita poznamenal, že by doporučoval spíše lety do Varšavy, nikoliv do Moskvy. Zároveň ale zdůraznil, že vztahy mezi Polskem a Slovenskem považuje za dobré.
Moskvě se nic nevyrovná, rozplývá se poslanec Směru
Na návštěvu Ruska odletěli kromě Danka také další místopředseda parlamentu Tibor Gašpar, poslanci Marián Kéry, Ján Mažgút a Richard Glück (všichni Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica) a Adam Lučanský (SNS).
Danko ve svém statusu k cestě poznamenal, že v Moskvě jezdí množství čínských automobilů. „Trhy, které tady některé západní firmy uvolnily, obsadili Číňané,“ poznamenal. Dodal, že v ulicích jsou vidět i západní vozy, takže v Rusku musí být dostupné i náhradní díly pro tyto automobily.
Poslanec Mažgút s nadšením dodal, že procestoval kus světa, ale Moskvě se nic nevyrovná.
Podle Gašpara budou tématy jednání dodávky plynu na Slovensko a válka na Ukrajině. Slovenská delegace se chce poptat také na to, zda ruský koncern Gazprom dokáže dodávat plyn na Slovensko navzdory zastavení tranzitu přes Ukrajinu.