Článek
Prvním členům se podařilo dostat přes kontrolu až před polednem. Podle televize TVP motorkáři polské pohraničníky oklamali. Ti ovšem kontrolovali každého motocyklistu zvlášť a bedlivě, přičemž se podle agentury TASS zaměřovali na emblémy a další znaky symbolizující příslušnost ke klubu spojovanému s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Zatajili polské pohraniční kontrole, že jsou členy,“ komentoval reportér TVP vpuštění prvních dvou motorkářů na polské území.
Někteří neměli víza
Noční vlci dorazili do Brestu na bělorusko-polské hranici v pondělí ráno. Delší čas pak poskytovali rozhovory ruským a běloruským novinářům a pózovali fotografům.
Na polské straně hranice je očekávaly tři desítky motorkářů z polského klubu Rajd Katyński. Jeho vůdce Wiktor Wegrzyn ruským kolegům vzkázal, že pokud by se jim nepodařilo do Polska dostat, tak plánovanou trasu projedou namísto nich a podle plánu dojedou až do Berlína, kde 9. května uctí padlé rudoarmějce. „Zapálíme svíčky a položíme květiny tam, kde to chtěli oni,“ řekl Wegrzyn.
Polsko stejně jako Česká republika odmítlo žádost Moskvy, aby oficiálně zaštítilo cestu motorkářů a zajistilo průjezd. Varšava pak rovnou dodala, že Noční vlci jsou z bepečnostních důvodů nežádoucí. Předák vlků Alexandr Zaldostanov v sobotu vzkázal, že jeho členové do Berlína dojedou a nic je nezastaví. Dodal, že Polskem, případně Českem projedou jednotlivě. Přiznal ovšem, že někteří včetně něj samotného nemají víza potřebná pro vstup do schengenského prostoru.
Patnáct motocyklů a dvě auta
Mluvčí polské pohraniční stráže Agnieszka Goliášová v pondělí uvedla, že motorkáři, kteří dorazili do Terespolu, se přihlásili k jinému klubu. „Z informací, které nám při kontrole poskytli, vyplynulo, že se nehlásí k organizaci Nočních vlků, ale že patří ke skupině nazvané Památník slávy a vítězství,“ řekla.
Podle TVP se však jedná o Zaldostanovy motorkáře, kteří v sobotu vyrazili z Moskvy na Berlín. Na bělorusko-polském hraničním přechodu se v pondělí objevilo 14 motorek a jedna trojkolka doprovázené dvěma osobními auty.
Turisty vítají
Varšava spatřuje v jízdě Nočních vlků provokaci. „Turisty z Ruska vidíme v Polsku rádi, ale to se netýká provokujících motorkářských gangů,“ potvrdil v pondělí pro rozhlasovou stanici Radio Zet ministr obrany Tomasz Siemoniak.
Polská diplomacie v nótě ruské straně podle něj dala jasně najevo, že plánovaná akce Nočních vlků je na území Polska nežádoucí. „Máme právo takové rozhodnutí přijmout,“ poznamenal ministr. V té souvislosti poznamenal, že Rusko nedávno nepustilo na pohřeb zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova maršálka polského senátu Bogdana Rorusewicze.
Už o víkendu se však v Polsku objevili ruští motorkáři z Kaliningradské oblasti, kteří také míří do Berlína. List Gazeta Wyborcza ovšem už v pátek upozornil, že kromě Nočních vlků chtějí Polskem projet ještě další tři skupiny, jejichž členové včas požádali o víza a dostali je. [celá zpráva]
Noční vlci se označují za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi a podporou ruského prezidenta Putina, který s nimi udržuje kontakt. Putin se v sídle klubu objevil poprvé v roce 2009 a často Noční vlky doprovází na motorce při jejich výjezdech a přijímá je v Kremlu. |
---|
Kvůli napomáhání ruské okupaci Krymu se vůdcové klubu ocitli na sankčním seznamu USA. Ruská liberální média označují Noční vlky za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry. |