Článek
Dcera současného prezidenta tehdy náhle vážně onemocněla a Duda za ní urychleně odcestoval do Krakova. Onoho osudného 10. dubna 2010 měl přitom odletět do ruského Smolenska coby blízký spolupracovník tehdejší hlavy státu Lecha Kaczyńského.
Andrzej Duda, který je polským prezidentem od roku 2015, se k této nehodě nikdy veřejně nevyjádřil. Až ve středu zveřejnil deník SuperExpress úryvek z právě vycházející knihy Od diktatury k demokracii a zpět od Andrzeje Zolla, ve které je o incidentu řeč. Autor je bývalý šéf polského ústavního soudu, v minulosti vysokoškolský pedagog a dlouhodobý Dudův kritik. V knize připomněl, co se tehdy událo.
Při tragédii zemřelo 95 lidí
Zoll náhodou 9. dubna 2010 na hlavním nádraží ve Varšavě potkal Dudu a zeptal se ho, zda se následující den chystá s Lechem Kaczynským do Smolensku. „Ne, dcera onemocněla, prezident mě z cesty uvolnil, čekám na vlak do Krakova, jedu za ní,“ odpověděl mu.
K tragédii došlo následující den, 10. dubna 2010, asi 1,5 kilometru od letiště ve Smolensku. Kromě tehdejšího prezidenta (mimochodem dvojčete lídra strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského) a jeho manželky Marie při ní zahynulo vícero čelných polských politiků, vojáci, vědci, celkem 95 lidí. Nehoda se zapsala do historie jako jedno z nejhorších polských leteckých neštěstí.
Prezidentský Tupolev Tu-154M vezl polskou delegaci na vzpomínkovou událost připomínající 70. výročí jednoho z nejmasovějších vojenských zločinů druhé světové války spáchaného roku 1940 v Katyni. Agenti sovětské tajné služby NKVD tam popravili až 26 tisíc zajatých polských důstojníků v záloze.