Článek
"Brunon K. chtěl u Sejmu odpálit nálože o hmotnosti čtyři tuny," řekl prokurátor Mariusz Krasoň.
„K obrovskému výbuchu mělo dojít u Sejmu ve Wielskej ulici ve Varšavě v době, kdy by tam byli prezident Bronislaw Komorowski, premiér Donald Tusk, členové vlády a poslanci a projednávali rozpočet na příští rok,“ přiznal Brunon vyšetřovatelům. Podle zjištění TVN24 atentátník jako jednu z možností zvažoval prorazit bránu parlamentu a proniknout co nejblíže k zasedacímu sálu, v takovém případě prý nevylučoval sebevražednou misi.
Zadržen byl 9. listopadu. U něj doma se našlo velké množství různých výbušnin včetně trinitrotoluenu, hexogenu a střelného prachu. Výbušniny sháněl v Polsku i v Belgii. Doma měl i střelné zbraně a tisíc nábojů. V rámci příprav odpálil jednu čtvrttunovou nálož. [celá zpráva]
Brunon, který vystudoval techniku a pracoval jako asistent na vysoké ekonomicko-zemědělské škole, před sedmi lety ukončil postgraduální studium zaměřené na výbušniny.
Čtyři další lidi učil používat výbušniny. Někteří rekruti podle neoficiálních informací spolupracovali s kontrarozvědkou a zřejmě jeden z nich byl jejím agentem.
„Už od mládí se zajímal o výbušniny. Jedna mu kdysi vybuchla v ruce a utrhla několik prstů,“ uvedla na adresu Brunona K. jedna z jeho sousedek z bloku, v němž v Krakově bydlí s manželkou a dvěma předškolními dětmi. Sousedka zadrženého popsala jako tichého člověka.
Podezřelý nebyl příznivcem žádné strany, ale měl nacionalistické, antisemitské a xenofobní názory. Inspiroval se norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Spáchat atentát se rozhodl, neboť byl přesvědčený, že musí v Polsku vypuknout revoluce.
Na Brunona K. byla uvalena tříměsíční vazba. Hrozí mu trest vězení v délce pěti let.
Premiér vyzval k ukončení nenávisti
Ministerský předseda Tusk na informace o útoku, který zadržený chystal, reagoval slovy: „Tolikrát prokleté pořekadlo, že Polák zmoudří, až když se něco hrozného stane, se naštěstí v tomto případě ukázalo být nepravdivým. Nastal nejvyšší čas skončit s nenávistnými prohlášeními ve veřejném životě, protože v konečném důsledku vyvolávají nebezpečné chování.“
Na adresu Brunona K. prohlásil Wlodzimierz Sady, rektor Zemědělské univerzity v Krakově, kde podezřelý působil, že „jde o průměrného pracovníka, který se nevyznačoval ničím zvláštním“.