Článek
Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau těmito kroky reaguje na zjištění médií, která v minulých dnech psala o úplatcích a obcházení systému udělování polských pracovních víz. Praxe se měla odehrávat na některých polských ambasádách zejména v Asii.
Oficiální sdělení polské prokuratury uvádí, že dokumentů, vydaných za „nestandardních okolností“, je od dvou do šesti set. Poslanci opoziční Občanské koalice (KO), Marcin Kierwiński a Jan Grabiec ale mluví o řádově vyšším počtu případů. Při poslanecké kontrole na ministerstvu zahraničí došli k závěru, že pochybnosti může budit až tři sta padesát tisíc víz vydaných v posledních dvou letech. Poslanci svůj odhad odvozují od počtu případů, v nichž ministerstvo využívalo služby soukromé firmy.
Průzkum: Polská opozice má šanci získat ve volbách většinu
Konkrétně se vyšetřování týká zastupitelských úřadů v Hongkongu, Spojených arabských emirátech, na Tchaj-wanu, v Indii, Saúdské Arábii, Singapuru, na Filipínách a v Kataru.
Deník Rzeczpospolita zjistil, že vystavování víz tam měl zajišťovat prostředník, který se staral o hladký průběh při jejich přidělování a spolupracoval také s náborovou agenturou. Prokuratura zatím obvinila sedm lidí, tři z nich jsou v cele předběžného zadržení.
Vysoce postavený úředník ministerstva zahraničí polskému rádiu Zet sdělil, že v jednom z afrických států bylo dokonce možné si před ambasádou koupit už podepsané a orazítkované dokumenty.
Na problémy s vízy už dříve upozorňovaly úřady v Nigérii a na Ukrajině
Vedle uplácení spočívá problém i v monopolizaci systému. V zemích, kde ministerstvo zahraničí přenáší část zodpovědnosti za vízovou politiku na soukromé firmy, nemají často lidé možnost žádat o víza jinou cestou. Firmy se totiž různými způsoby snaží přimět žadatele k tomu, aby si jejich služby musel zaplatit. Jednou z využívaných metod je i blokování míst v rezervačním systému. Uchazeč pak nemá šanci si bez asistence zprostředkovatelské společnosti ani domluvit schůzku na ambasádě.
Skandál v Polsku: Přes 350 tisíc migrantů mohlo získat pracovní víza za úplatek
Zprostředkovatelé následně vydělávají na poplatcích, které si účtují za získání víza. Celkové náklady za vízovou proceduru mohou například v Bangladéši či Pákistánu přesáhnout i 5 000 dolarů (více než 110 tisíc korun).
Na podivné praktiky kolem vydávání víz měl podle listu Gazeta Wyborcza polského ministra zahraničí už dříve upozorňovat konzulát v nigerijské Abudži a na blokování vízového systému měly zase v minulosti poukazovat zastupitelské úřady na Ukrajině.
Skandál s údajnými korupčními praktikami v Polsku vypukl krátce před parlamentními volbami, které se budou konat 15. října. Tajemník ministerstva zahraničí Piotr Wawrzyk, který měl tuto agendu na starosti, byl odvolán ze svého místa a odstraněn i z volební kandidátky vládnoucí strany Právo a spravedlnost. Muž se ve čtvrtek neúspěšně pokusil spáchat sebevraždu.
Polský skandál s vízy bobtná. Tajemník ministerstva se pokusil o sebevraždu