Článek
Novaja Gazeta Jevropa uvedla, že pomocí metody ruského matematika Sergeje Špilkina odhadla podíl „anomálních hlasů“ odevzdaných v prezidentských volbách.
„Použili jsme údaje založené na výsledcích zpracování 97 procent protokolů Ústřední volební komise (CIK) shromážděných kanálem Něvybory,“ vysvětlil web. „Bez započtení elektronického hlasování se voleb zúčastnilo 74,5 milionu voličů. Z nich 64,7 milionu podle údajů CIK hlasovalo pro Putina. Z naší analýzy vyplývá, že Putin získal nejméně 31,6 milionu hlasů podvodem, což znamená, že přibližně polovina hlasů pro něj byla podvržena,“ uvedla Novaja Gazeta Jevropa.
Podle webu jde nejspíš o rekordní rozsah podvodů s hlasy v ruských prezidentských volbách. Podvrhů bylo tolik, že pomocí statistických metod je téměř nemožné určit rozložení „poctivých“ hlasů. Pokud by totiž volby byly poctivé, poměr rozdělení hlasů mezi vítěze a ostatní kandidáty by měl být všude víceméně stejný, zatímco podvržené hlasy ovlivňují jejich rozdělení a zvyšují účast i výsledek.
Špilkinova metoda odhaluje, kolik hlasů přibylo vítězi prostřednictvím falšování hlasovacích lístků a přepisování závěrečných protokolů. Kvůli tomu se porovnává rozložení hlasů pro jednotlivé kandidáty s volební účastí v jednotlivých volebních místnostech.
Nejčastější příznaky volebních podvodů
Zmíněná metoda byla použita již dříve při analýze voleb, někteří odborníci ji kritizují jako „nástroj politické opozice“, uvedl web.
Podle matematika Špilkina lze případné volební podvody identifikovat podle následujících znaků:
1. velký podíl hlasů pro volebního lídra ve volebních místnostech s vysokou volební účastí.
2. rozdíl v podílu hlasů pro volebního lídra ve volebních místnostech s vysokou a nízkou volební účastí.
3. výsledky ve volebních okrscích s násobky pěti procent nebo s jakýmkoli opakujícím se číslem.
Co znamená Putinovo znovuzvolení pro Rusko a pro svět? Jeho slova jsou zlověstná
Špilkin v roce 2011 analyzoval výsledky voleb do ruské Státní dumy. Zjistil tehdy mimo jiné, že volební účast vykazuje téměř lineární závislosti na podílu hlasů pro Jednotné Rusko, což naznačuje falšování hlasovacích lístků ve prospěch této strany.
Portál Novaja gazeta Jevropa spustila předloni na jaře v Rize skupina ruských novinářů poté, co úřady v Rusku fakticky zakázaly opoziční list Novaja gazeta, ve kterém svého času pracovala reportérka Anna Politkovská, zavražděná v den Putinových narozenin v roce 2006. Dlouholetý šéfredaktor listu Dmitrij Muratov byl v roce 2021 oceněn Nobelovou cenou za mír spolu s filipínskou novinářkou Marií Ressaovou.