Článek
Důvodem je jak velké množství izotopu - Litviněnko zemřel v Londýně po dávce 26,5 mikrogramu tohoto jedu - tak skutečnost, že žádná jiná země ani polonium nevyrábí. Británie a Spojené státy přestaly s jeho produkcí už v 70. letech. „Podle mého názoru je za otravu zodpovědný ruský stát nebo jeho agenti,” upozornil Dombey v písemné zprávě.
Podle Dombeye byl jed vyroben v závodu Avangard ve městě Sarov ležícím 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Za dob Sovětského svazu se zařízení jmenovalo Arzamas-16 a bylo součástí sítě továren na výrobu jaderných zbraní.
Dombeyovo svědectví podle listu Financial Times představuje zatím jeden z nejpádnějších důkazů o možné odpovědnosti státu, tedy Ruska, za zabití Litviněnka.
Ohledání těla bylo kvůli radioaktivitě nebezpečné
Britský soudní patolog Nathaniel Cary v lednu vyšetřovatelům řekl, že Litviněnkovo tělo bylo tak radioaktivní, že jeho posmrtné ohledání bylo jedním z nejnebezpečnějších v dějinách. Uvedl, že on i jeho kolegové měli při pitvě na sobě bílé kombinézy, ochranné rukavice a speciální kapuce, kterými dýchali vzduch přes filtr.
Agent Litviněnko pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a poté pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a začal pracovat pro britskou tajnou službu MI6. Na podzim 2006 se sešel se dvěma ruskými agenty a tři týdny poté zemřel.
Britské úřady od začátku považují za hlavní podezřelé tehdejší ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugového, ale jasné důkazy při prvním vyšetřování kauzy nepředložily. Důstojník britských protiteroristických sil Craig Mascall ve čtvrtek londýnskému soudu řekl, že oba Rusy stále hledá britská policie pro vraždu.