Článek
Protest, který se uskutečnil před budovou radnice ve městě Palma de Mallorca a při němž se četní účastníci svlékli do spodního prádla a připevnili si k hlavě stylizované rohy, pořádala AnimaNaturalis spolu s organizací CAS International, jež také bojuje proti býčím zápasům, píše server Euroweeklynews.
Organizátoři zkritizovali býčí zápasy, které se konají na Mallorce v Palmě a v Ince, a obořili se na pravicovou Lidovou stranu (PP), jež zvítězila v nedávných volbách do místního parlamentu Baleárských ostrovů a kterou podporuje krajně pravicová strana Vox.
„Nová konzervativní vláda Lidové strany s podporou krajně pravicového Voxu podporuje tento typ show, aniž by naslouchala etickým pochybnostem či se zabývala tím, že o býčí zápasy je minimální zájem,“ citoval server koordinátorku organizace AnimaNaturalis Elianu Guerreñovou.
Býci jako politikum
Některé správní oblasti (provincie) Španělska v minulosti schválily regulaci býčích zápasů či místně platné zákony, které je zakazovaly. Španělský ústavní soud však některé zákazy zrušil, což je případ i Baleárských ostrovů, jejichž je Mallorca součástí.
To kvitovali konzervativně smýšlející Španělé, kteří vnímají býčí zápasy jako součást národních tradic. A tento pohled propagují i pravicové strany.
V Madridu se poprvé od začátku pandemie konaly býčí zápasy
Server Majorca Daily Bulletin upozornil na demonstraci podporovatelů býčích zápasů, ke které došlo před býčí arénou v Palmě o několik dní dříve. Její účastníci zpívali píseň Cara al Sol (v překladu Tváří ke slunci). Ta se ve 30. letech 20. století stala hymnou krajně pravicové Falangy, jež za španělské občanské války podporovala pozdějšího autoritativního vládce Španělska Francisca Franca.
Levicová opozice to označila za skandál a „návrat frankismu“. Policie nyní vyšetřuje, zda veřejná produkce falangistické hymny neporušila baleárské a španělské zákony.