Článek
Vlády podle AI po loňském zveřejnění zprávy amerického Senátu nemohou dál strkat hlavu do písku a musejí začít stíhat konkrétní osoby.
„Bez evropské pomoci by USA nikdy nebyly schopny tak dlouhá léta tajně zadržovat a mučit lidi. Senátní zpráva naprosto jasně ukazuje, že zahraniční vlády byly pro ,úspěch´ operací CIA nepostradatelné," uvedla Julia Hallová, která v AI působí jako odbornice na oblast boje proti terorismu. ”Doba zapírání a zastíracích manévrů skončila," dodala.
Oficiálně nikdo nic nepřiznal
Ačkoli materiál amerických zákonodárců, který popsal brutální výslechové metody CIA, konkrétní země nezmiňuje, je prý z předchozích informací zcela jasné, o které státy jde. Řeč je údajně zejména o Polsku, Rumunsku a Litvě, kde americké tajné služby podle všeho provozovaly utajené věznice, a o Británii, Makedonii a Německu, které byly CIA v jejích aktivitách nápomocné.
Ve zmíněných věznicích používali podle dřívějších zpráv agenti CIA při výsleších i mučení, například metodu takzvaného waterboardingu, tedy simulovaného topení, nebo upírání spánku. A evropští politici by nyní měli zjistit, kdo dal svolení k tomu, aby americké služby na jejich území něco takového prováděly. Dnes už totiž není možné, aby vlády odůvodňovaly porušování základních lidských práv poukazem na národní bezpečnost, zdůraznila Hallová.
Související témata
I když se v Rumunsku, Polsku i Litvě vedla či vedou vyšetřování ohledně tajných amerických věznic, nikdy nedospěla ke konkrétnímu obvinění. Ani jedna ze zemí oficiálně existenci těchto zařízení nepřiznala, ačkoli jednotliví činitelé o nich už hovořili.