Článek
Peterová přiznala, že vysoký počet policistů v centru města výrazně omezil násilí a útoky. „Objevila se tu ale otázka ohledně uměřenosti a legality, když bylo skoro tisíc lidí zkontrolováno a část byla zadržena,“ dodala pro deník Rheinische Post s tím, že přístup policie vyvolává otázku, zda nešlo o diskriminaci jedné populační skupiny.
„Dělalo se to proto, aby se předešlo dalšímu opakování toho, co se stalo minulý rok,“ řekl policejní prezident Jürgen Mathies a dodal, že se kvůli prevenci prováděly adekvátní zásahy.
Příslušníci sboru podle něj zastavili na 650 Severoafričanů v centru města a u hlavního nádraží. Ohradil se ale proti tomu, že by kontroly byly rasově zaměřené. Zdůraznil, že kromě nich byl zkontrolován ještě značný počet návštěvníků, kteří v očích orgánů „nevypadali severoafricky“.
Agresivita se podle něj podle očekávání projevovala především u mladých mužů.
Kritizovaný novotvar
Policie čelí kritice také kvůli použití novotvaru Nafri vzniklého z dlouhého slova Nordafrikaner (Severoafričané). Aby ušetřila znaky, použila ho v tweetu: „Na Hl. n. bylo právě zkontrolováno několik set Nafriů (něm. Nafris).“
„Je zcela neakceptovatelné, aby státní orgány, jako je policie, používaly pro nějakou skupinu obyvatel takového dehonestujícího pojmu jako Nafris pro Severoafričany,“ řekla Peterová. Termín jako „vysoce nelidský“ označil i politik SPG a bývalý šéf Pirátů Christopher Lauer: „Jestliže tak byly stovky lidí označeny o silvestrovské noci, je to paušální odsouzení celé skupiny obyvatel.”
Mathies už v neděli připustil, že termín Nafri by se neměl používat v kontaktu s vnějškem. Dodal, že však nemůže být nijak popřen rostoucí počet trestných činů spáchaných lidmi z oblasti Severní Afriky a že na to musí police reagovat. Vyzdvihl ale přitom skutečnost, že naprostá většina Severoafričanů žijících v Německu zákon nepřestupuje.