Článek
Při protestech vytáhli těžkooděnci z taxíku čtyři izraelské turisty a zbili je. Izraelské velvyslanectví v Bukurešti to označilo za „neakceptovatelné a extrémně vážné“. „Vytáhli je z auta, i když ukazovali své pasy a vysvětlili, že nemají nic společného (s protestem),“ dodalo velvyslanectví podle úterního vydání listu Times of Israel.
„Fízlové nás jen začali bít,“ řekl jeden z napadených Avi Sade televizi Hadašot. „Vytáhli mě z taxíku. Měl jsem velmi drahé hodinky, které spadly, a už jsem je nenašel.“
Sade popsal i zásahovou jednotku: „Měli helmy, obušky a speciální vybavení. Stříleli do vzduchu, jako bychom byli kriminálníci, nebo dokonce teroristé.“
Terčem i novináři
Mluvčí Deutsche Welle Christoph Jumpelt v úterý uvedl, že stanice podala oficiální stížnost rumunským úřadům kvůli policejní brutalitě. Podle něj jsou jasné důkazy od svědků i z videí, že policisté záměrně napadali novináře: „Náš korespondent měl na sobě jasně viditelné označení a identifikoval se policistům jako novinář. Navzdory tomu ho policisté odtlačili štíty a bili ho.“
Kromě zpravodaje Deutsche Welle Cristiana Stefanescua byl napaden i rakouský kameraman rakouské veřejnoprávní stanice ORF, což kritizoval rakouský premiér Sebastian Kurz.
„Vyzýváme vás, abyste zajistili, že novináři budou moci svobodně informovat o jakékoli budoucí demonstraci bez strachu z ublížení na zdraví od rumunských policejních sil,“ dodal Jumpelt. [celá zpráva]
Neadekvátní zásah
Postižení jsou však především Rumuni, zraněno jich bylo 440 a v nemocnici skončilo 70. Policisté stříkali slzný plyn lidem zblízka do obličeje. Pět dní po demonstraci si někteří stěžovali na nevolnosti a bolesti hlavy.
Vojenská prokuratura sice zásah začala vyšetřovat pro podezření, že byl neadekvátní. Brutalita se dává do spojení s tím, že nasazeni byli při vyklízení náměstí Vítězství i četníci (Jandarmeria), kteří mají i zásahovou jednotku na zvládání nepokojů.
Ty vede Gheorghe Cucoş. Za jeho velení rumunský kontingent policistů 10. února 2007 zabil v Kosovu dva demonstrující Albánce, což vyšetřovala i OSN. Zblízka je střelili do hlavy gumovými projektily.
Robert Dean, který měl v misi OSN UNIMIK v přechodné správě Kosova na starosti spravedlnost, uvedl: „Jsme si plně vědomi, že použití gumových projektilů je kontroverzní.“
Deanova zpráva poukázala, že se mezinárodní právo značně liší od rumunského, co se týká použití zbraní. Rumunské právo považuje gumové projektily jako nesmrtící zbraň, uvedla zpráva. Ve skutečnosti umírají asi tři procenta zasažených. Rumuni přitom zasahovali v Kosovu v době, kdy byli v EU a jejich právo mělo být sladěno s unijním. Nadále však zůstává zemí, kde lze i pro vlastní potřebu mít zbraně na gumové projektily.
Navíc vyšetřování ukázalo, že použité projektily RB1 byly vyrobeny v roce 1991 a doba jejich použitelnosti vypršela v roce 1994. Gumové projektily přitom stářím tvrdnou. OSN je tehdy nařídila zničit, nebo odvézt zpět do Rumunska. I nyní se objevily kvůli následkům demonstrace spekulace, že jednotky použily prošlé vybavení včetně prošlého slzného plynu.
K brutálnímu zásahu na demonstraci, kterou svolali Rumuni pracující v zahraničí kvůli přetrvávající korupci a snaze vlády blokovat boj s ní, podotkl profesor politologie v Marylandu Vladimir Tismaneani: „Vládnoucí sociálnědemokratická strana, ve skutečnosti kleptokratická mafie, věděla, že pokud by protesty uspěly v hlavním městě, byla by její moc ohrožena.“