Článek
„Navzdory včerejšímu nejsilnějšímu systematickému násilí skupin a jejich zahraničních instruktorů jednala policie na vyšší úrovni než ta americká nebo ty evropské a stát úspěšně ochránila před dalším pokusem o narušení ústavního pořádku,“ řekl Kobachidze na nedělní tiskové konferenci. Pro svá tvrzení o zahraničních instruktorech neposkytl žádné důkazy, uvádí agentura Reuters.
Gruzínští policisté se v noci ze soboty na neděli už třetí noc v řadě opět střetli s demonstranty a rozháněli je vodním dělem a slzným plynem. Spojené státy proto gruzínskou vládu obvinily z nasazení nepřiměřené síly a v sobotu přerušily strategické spojenectví s Gruzií. Ani z toho si ale Kobachidze těžkou hlavu nedělá a tvrdí, že jde jen o „dočasný stav“, než se do Bílého domu vrátí Donald Trump.
Představitelé států EU i USA jsou znepokojeni zjevným posunem postsovětské Gruzie vedené stranou Gruzínský sen směrem zpět do ruské sféry vlivu. Ten zahrnuje přijetí zákona inspirovaného tím, kterým vnitřní odpor potírá Kreml, i pochybné parlamentní volby. Ty Gruzínský sen sice oficiálně vyhrál, ale zároveň je provázely prokázané případy zastrašování, kupování hlasů i fyzického násilí.
FOTO: Gruzie bouří. Ulice v Tbilisi se proměnily v bitevní pole
Gruzínská opozice a prezidentka Salome Zurabišviliová proto nový parlament berou jako nelegitimní a bojkotují jej. Funkční období Zurabišviliové končí na konci tohoto měsíce, ale ona již uvedla, že úřad neopustí. Nahradit by ji měl kandidát Gruzínského snu a bývalý fotbalista Manchesteru City Micheil Kavelašvili, ale prezidenta dle současné hlavy státu nemůže zvolit nelegitimní parlament.
Kobachidze na nedělní tiskové konferenci řekl, že „emocionální stav“ Zurabišviliové chápe. „29. prosince ale samozřejmě bude muset opustit své sídlo a budovu předat legitimně zvolenému prezidentovi,“ řekl Kobachidze.
Situace v Gruzii znepokojila i bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, podle kterého se země kvůli demonstrantům a Zurabišviliové blíží k další proevropské revoluci. „Sousedé se zkrátka rychle posouvají po ukrajinské cestě do temné propasti. To většinou končí velmi špatně,“ zveřejnil na platformě Telegram.
Situaci v Gruzii přirovnal v sobotu k Ukrajině i sám Kobachidze. „Někteří lidé chtějí v Gruzii zopakovat scénář Majdanu, ale v Gruzii žádný Majdan nebude,“ uvedl premiér. Zmiňoval přitom ukrajinské protesty z roku 2014, které spustilo odložení příprav podpisu asociační dohody s EU a které vedly k rezignaci proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.