Článek
Maďarský premiér Viktor Orbán označil rozhodnutí pobuřující a nepřijatelné „Neustoupíme finančnímu vydírání bruselských byrokratů! Ochráníme hranice a ochráníme maďarský lid!“ reagoval Orbán ve statusu na Facebooku.
Budapešť podle soudu nezavedla ve své migrační politice nezbytná opatření, která žádal soud již ve svém verdiktu z prosince 2020.
Soudní dvůr Evropské unie tehdy rozhodl, že Maďarsko umisťuje žadatele o azyl v tranzitních zónách u hranic bez zákonného důvodu a tím porušuje právo Evropské unie. Podmínky v zónách se podle soudu rovnají zadržení, ačkoli tam podle Budapešti pobývají běženci dobrovolně.
Nejvyšší soudní instance EU maďarské praktiky zkoumala na žádost tamního soudu. Na ten se obrátila čtveřice běženců z Afghánistánu a Íránu, kteří požádali o azyl v Maďarsku po příchodu ze Srbska.
Maďarské zákony však neumožňují udělit ochranný status člověku, který přijde z bezpečné tranzitní země, za niž Budapešť Srbsko považuje. Čtveřice se u soudu domáhala mimo jiné toho, aby označil umístění do tranzitní zóny za nezákonné zadržení.