Článek
Zatím není jasné, kdy by nová opatření mohla vstoupit v platnost.
„Mezi nezaměstnanými jsou i lidé, kteří nechtějí pracovat, kteří jsou líní a kteří zneužívají sociální systém. Tento problém je na Slovensku už dlouhá léta. Je potřeba v tom konečně udělat pořádek,“ řekl Tomáš na tiskové konferenci, kterou ministerstvo přenášelo na Facebooku. „Každý, kdo může pracovat, má pracovat. Otevřeně přiznávám, že v rámci nezaměstnaných chceme zaměstnat a dostat do práce co nejvíc Romů,“ dodal ministr.
Podle Tomáše by v případě odmítnutí vhodné pracovní nabídky měla být nezaměstnanému odebrána či jeho rodině krácena dávka v hmotné nouzi. Podobné pravidlo s výjimkami platí na Slovensku už v současnosti v případě, že pobíratel této sociální dávky například odmítne účast na menších veřejně prospěšných pracích či dobrovolnické činnosti v trvání alespoň 32 hodin měsíčně.
Na pětimilionovém Slovensku pobíralo v květnu dávku v hmotné nouzi přes 63 tisíc lidí, což je nejnižší počet od září 2022. Hmotná nouze se vztahuje například na lidi, kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo ji již vyčerpali. Základní výše dávky v hmotné nouzi na Slovensku pro jednotlivce je 74 eur (1864 korun) měsíčně. U rodiny pak částka závisí na počtu dospělých a dětí. K těmto dávkám úřady po splnění stanovených podmínek vyplácejí také různé příspěvky, například na bydlení či na nezaopatřené dítě.