Článek
Muži musí být oblečeni v černém obleku s černou kravatou. Ozdobeni mohou být pouze vatikánskými řády a medailemi.
Ženy musí mít na sobě černé šaty s dlouhými rukávy a délka sukně musí být taková, aby byla zakryta kolena. Měly by mít rukavice v černé barvě a závoj na hlavě. Výběr šperků je značně omezený. Povolena je buď šňůra perel, nebo diskrétní náhrdelník s křížem, píše web deníku Il Mesagerro.
Stejně jako pro oblečení platí přísné předpisy i pro zasedací pořádek smutečních hostů. Místa v prvních řadách patří prezidentům Itálie a Argentiny (papežovy rodné země), následují vládnoucí katoličtí panovníci, velmistr Maltézského řádu a poté nekatoličtí vládnoucí panovníci.
Za nimi jsou usazeny hlavy států ve francouzském abecedním pořadí, protože francouzština je jazykem diplomacie. Státní úředníci budou sedět na pravé straně náměstí naproti bazilice. Všichni kardinálové budou seřazeni před vchodem do baziliky sv Petra.
Italská delegace by měla být nejpočetnější, celkem asi sedmdesát lidí. Kromě prezidenta Sergio Mattarelly, jehož doprovodí dcera Laura, bude na pohřbu také italská premiérka Giorgia Meloniová, předseda Senátu Ignazio La Russa, předseda sněmovny Lorenzo Fontana, předseda ústavního soudu Giovanni Amoroso a ministr zahraničí Antonio Tajani a další politici.
Po zádušní mši na Svatopetrském náměstí bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude František pohřben. Na přibližně šestikilometrové trase budou mít lidé úplně poslední možnost rozloučit se s papežem Františkem.
Poslední hlavou katolické církve pohřbenou jinde než ve vatikánské bazilice svatého Petra byl Leo XIII. zesnulý v roce 1903, jehož hrob se nachází v římské bazilice svatého Jana v Lateráně.