Článek
Poté, co úřady rodině dopoledne vydaly Navalného tělo, zamířil pohřební vůz s tělem opozičníka do chrámu Ikony Matky Boží ve čtvrti Marjino na jihovýchodě Moskvy, kde proběhla krátká pieta. Následně rakev zamířila na Borisovský hřbitov, místo jeho posledního odpočinku.
Navalného rakev do hrobu uložili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického trháku Terminátor.
„Alexej považoval film Terminátor 2 (Den zúčtování) za nejlepší snímek na světě. Na jeho pohřbu zahráli hudbu z poslední scény,“ napsal na telegramu Navalného tým.
O průběhu pohřbu informovala na sociální síti X Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Přidala i video, které ukazuje, že se na místě shromáždily tisíce lidí. Vytvořili dlouhou frontu a skandovali Navalného jméno.
Navalného tým už dříve informoval o místě a čase pohřbu ruského opozičníka a vyzval, aby lidé přišli na místo předem. Jarmyšová napsala, že na pohřeb by měli přijít všichni, jimž záleželo na politické práci Navalného.
Účastnil se ho i současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký.
Policie před moskevským chrámem rozmístila kovové zábrany. V ulicích hlídkovala pořádková policie. Úřady varovaly před nepovolenými shromážděními.
Nepovolená shromáždění porušují zákon, uvedl Kreml k Navalného pohřbu
Сегодня в Москве должны пройти похороны Алексея Навального
— Медиазона (@mediazzzona) March 1, 2024
Силовики выстроили ограждения на пути от метро Марьино до Борисовского кладбища. К храму съезжаются автозаки.
Видео: Медиазона pic.twitter.com/VD2aYA3rqz
V chrámu se v předstihu objevily plakáty upozorňující na zákaz pořizování obrazového a zvukového záznamu. Nad oltářem byla kamera.
⚡️ The situation at Borisov cemetery, where Alexei Navalny's funeral is scheduled to take place pic.twitter.com/BufnbGdP6g
— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2024
Smrt v trestanecké kolonii
Ruský opozičník a největší kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Alexej Navalnyj zemřel 16. února v ruské trestanecké kolonii Polarnyj Vlk v Jamalsko-něnecké oblasti.
Podle informací ruské Federální vězeňské služby (FSIN) měl zemřít na trombózu, o čemž později mluvil i šéf ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Kyrylo Budanov.
S Budanovem a FSIN ovšem nesouhlasila předsedkyně správní rady Fondu boje s korupcí a spolupracovnice Alexeje Navalného Maria Pevčiková, která prohlásila, že Budanov „lže“.
S jinou příčinou smrti přišel lidskoprávní aktivista Vladimir Osečkin, který s odkazem na zdroj přímo v trestanecké kolonii pro britský list The Times uvedl, že Navalného před smrtí donutili strávit dvě a půl hodiny na venkovní samotce při teplotě -27 stupňů Celsia. Následně jej měli zabít přesnou ranou pěstí do srdce, což je podle Osečkina stará technika operativců KGB.