Článek
Poté, co úřady rodině dopoledne vydaly Navalného tělo, zamířil pohřební vůz s tělem opozičníka do chrámu Ikony Matky Boží ve čtvrti Marjino na jihovýchodě Moskvy, kde proběhla krátká pieta. Následně rakev zamířila na Borisovský hřbitov, místo jeho posledního odpočinku.

Truchlící přicházejí k otevřené rakvi s tělem NavalnéhoVideo: AP
Navalného rakev do hrobu uložili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického trháku Terminátor.
„Alexej považoval film Terminátor 2 (Den zúčtování) za nejlepší snímek na světě. Na jeho pohřbu zahráli hudbu z poslední scény,“ napsal na telegramu Navalného tým.
O průběhu pohřbu informovala na sociální síti X Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Přidala i video, které ukazuje, že se na místě shromáždily tisíce lidí. Vytvořili dlouhou frontu a skandovali Navalného jméno.

Davy lidí, kteří se přišly rozloučit s Navalným, skandovali jeho jménoVideo: Reuters
Navalného tým už dříve informoval o místě a čase pohřbu ruského opozičníka a vyzval, aby lidé přišli na místo předem. Jarmyšová napsala, že na pohřeb by měli přijít všichni, jimž záleželo na politické práci Navalného.
Účastnil se ho i současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký.

Policejní hlídky a vozidla anton pro převoz zatčených u Borisovského hřbitova v MoskvěVideo: Reuters
Policie před moskevským chrámem rozmístila kovové zábrany. V ulicích hlídkovala pořádková policie. Úřady varovaly před nepovolenými shromážděními.
Сегодня в Москве должны пройти похороны Алексея Навального
— Медиазона (@mediazzzona) March 1, 2024
Силовики выстроили ограждения на пути от метро Марьино до Борисовского кладбища. К храму съезжаются автозаки.
Видео: Медиазона pic.twitter.com/VD2aYA3rqz

Příbuzní a přátelé vzdávají hold u rakve ruského opozičního politika Alexeje Navalného. V popředí v šedé bundě Navalného otec a vedle něj Navalného matka

Podporovatelka Alexeje Navalného před kostelem, kde proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem.
V chrámu se v předstihu objevily plakáty upozorňující na zákaz pořizování obrazového a zvukového záznamu. Nad oltářem byla kamera.
⚡️ The situation at Borisov cemetery, where Alexei Navalny's funeral is scheduled to take place pic.twitter.com/BufnbGdP6g
— NEXTA (@nexta_tv) March 1, 2024

Pořádková policie
Smrt v trestanecké kolonii
Ruský opozičník a největší kritik ruského prezidenta Vladimira Putina Alexej Navalnyj zemřel 16. února v ruské trestanecké kolonii Polarnyj Vlk v Jamalsko-něnecké oblasti.
Podle informací ruské Federální vězeňské služby (FSIN) měl zemřít na trombózu, o čemž později mluvil i šéf ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Kyrylo Budanov.
S Budanovem a FSIN ovšem nesouhlasila předsedkyně správní rady Fondu boje s korupcí a spolupracovnice Alexeje Navalného Maria Pevčiková, která prohlásila, že Budanov „lže“.
S jinou příčinou smrti přišel lidskoprávní aktivista Vladimir Osečkin, který s odkazem na zdroj přímo v trestanecké kolonii pro britský list The Times uvedl, že Navalného před smrtí donutili strávit dvě a půl hodiny na venkovní samotce při teplotě -27 stupňů Celsia. Následně jej měli zabít přesnou ranou pěstí do srdce, což je podle Osečkina stará technika operativců KGB.