Článek
Bavorský premiér Horst Seehofer, který v neděli převzal sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV., zase odsoudil vyhánění a stejně jako ostatní řečníci ocenil premiéra Petra Nečase za jeho příspěvek k narovnání politických vztahů s Bavorskem.
Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, patřily v minulosti k hlavním terčům kritiky příslušníků někdejší německé menšiny v Československu na jejich každoročních sjezdech. Posselt účastníky toho letošního ujistil, že pro sudetské Němce jsou dekrety stále důležitým tématem.
Posselt: Zombie patří na hřbitov
"Jsou něco jako zombie. Ať už chceme nebo ne, vynoří se a šíří strach a děs. Viděli jsme to teď při českých prezidentských volbách," připomněl Posselt vášnivou debatu o poválečné minulosti během kampaně před druhým kolem prezidentských voleb v Česku. Zombie podle něj ale patří na hřbitov. "Milí čeští přátelé, pohřběme společně a definitivně toto zombie," vyzval českou stranu, která trvá na nedotknutelnosti prezidentských výnosů.
K nedávné prezidentské kampani v Česku se před Posseltem vrátil i další předák sudetských Němců Franz Pany. "Také mě vyděsilo, že v české prezidentské kampani byla opět bezostyšně vytažena antiněmecká karta. Bohužel prezident na Hradčanech nerozpoznal, že jeho argumentace byla už dobou překonána," kritizoval Pany Miloše Zemana. Ten se v kampani ostře vymezil vůči svému protikandidátovi, ministru zahraničí Karlu Schwarzenberovi, který kritizoval přístup poválečného československého vedení v čele s tehdejším prezidentem Benešem k německé menšině.
Seehofer: Vyhnání je bezprávím
Po nástupu do úřadu Zeman zopakoval svůj dřívější kontroverzní názor, že poválečné vysídlení sudetských Němců bylo pro ně mírnějším postihem než trest smrti. Devadesát procent sudetských Němců v předválečném Československu přitom obvinil z kolaborace s nacismem. Posselt nicméně prohlásil, že sudetští Němci jsou připraveni vést dialog s každým. "Respektujeme každého zvoleného zástupce. Člověk se může také změnit, obrátit názor," poznamenal sudetoněmecký předák.
Bavorský premiér Seehofer dnes zdůraznil, že "vyhnání je bezprávím a bezprávím zůstane". "Každý demokratický stát na světě by to měl mít napsáno ve svém rodném listě," zdůraznil Seehofer, kterého sudetští Němci vyznamenali svou hlavní cenou za jeho zasazení se o normalizaci politických vztahů s Českem. Ty byly po desetiletí zatíženy rozdílnými pohledy právě na poválečnou minulost poznamenanou vysídlením sudetských Němců.
Posselt přirovnal Nečase k Adenauerovi
Za tento obrat účastníci sjezdu i dnes oceňovali také Nečase. Podle Seehofera oba politici položili nový základ pro bavorsko-české vztahy a ukončili desetiletí politického mlčení mezi oběma sousedními zeměmi. Bavorský premiér také doslova odcitoval pasáž z Nečasova únorového projevu v bavorském zemském sněmu, kde český premiér znovu vyjádřil lítost Česka nad příkořím způsobeným sudetským Němcům poválečným odsunem.
Posselt za tuto řeč českého premiéra přirovnal k velkým Evropanům minulosti, bývalému německému kancléři Konradu Adenauerovi a jednomu z otců sjednocené Evropy Robertu Schumanovi.