Článek
Na Slovensku se v roce 2018 po vraždě novináře konaly nejmasovější demonstrace od roku 1989, na nichž lidé požadovali vyšetření brutální vraždy a odchod premiéra Fica z čela vlády.
Protesty byly velmi klidné a navzdory masové účasti na nich nikdy nedošlo k žádným nepřístojnostem. Fico přesto nastiňoval, že demonstrace hrozí přerůst do útoků na vládní budovy.
„Před úřadem vlády jsme zachytili první hromady dlažebních kostek. Jsou ukryty ve křoví a u stromů. Hledáme záznamy z kamer a chceme identifikovat, jakým způsobem se tyto dlažební kostky dostaly před budovu,“ řekl Fico, který v této souvislosti svolal zasedání bezpečnostní rady státu.
Demonstranti mají u sídla vlády dlažební kostky, varoval Fico. Jsou moje, zchladil ho restaurátor
Ke zmiňovaným dlažebním kostkám se poté přihlásil restaurátor Jakub Huba, který uvedl, že je tam odložil již v srpnu 2017 při rekonstrukci náměstí u sídla úřadu vlády.
„Zdá se mi, že premiér se dívá na příliš mnoho filmů. Určitě jsem je (kostky) tam nedal, abych s nimi rozbíjel historickou budovu úřadu vlády,“ řekl Huba.
Uplynulo sedm let a Fico v souvislosti s aktuálními protivládními protesty opět varuje před útoky na vládní budovy a svolává bezpečnostní radu státu. Tentokrát už přímo tvrdí, že Slovensku hrozí pokus o státní převrat. Podle něj je za něj zodpovědná stejná mezinárodní skupina jako za „události na Ukrajině a v Gruzii“. Podle Fica by se o převrat mohla pokusit skupina financovaná ze zahraničí a s vazbami na slovenskou opozici.
Zopakoval to i po jednání bezpečnostní rady státu, která ale vzdor těmto tvrzením žádná opatření nepřijala.
Na kauzu s dlažebními kostkami si ve čtvrtek vzpomněl i šéf opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka, jenž připomněl i rozpory v současné vládní koalici, kterou vytvořil Ficův Směr, Hlas a SNS.
„Přesně jako v roce 2018, když Fico ztrácí podporu veřejnosti a rozpadá se mu slepenec, začne panikařit a blouznit o státních převratech,“ napsal na sociální síti.
Fico na jaře roku 2018 nakonec pod tlakem podal demisi. Tehdejší prezident Andrej Kiska pak jmenoval nový kabinet pod vedením Petera Pellegriniho. Pellegrini tehdy prezidentovi předložil 79 podpisů poslanců, kteří deklarovali, že jeho vládu podpoří. Slovenský parlament má 150 členů.