Hlavní obsah

Podněstří začalo díky ruské půjčce dostávat plyn. Grant EU nepotřebujeme, ohlásil místní vůdce

3:04
3:04

Poslechněte si tento článek

Do Podněstří už zase proudí plyn, oznámil v pátek na Telegramu vůdce této neuznávané republiky Vadim Krasnoselskij. Dodal, že se to podařilo zařídit díky ruské půjčce a za pomoci ruských úřadů. Moldavský region ovládaný proruskými separatisty přitom od začátku února dostával plyn díky grantu EU za 30 milionů eur (bezmála 753 milionů Kč).

Podněstří se topilo ve tmě (záběry ze 4. ledna 2025)Video: Reuters

Článek

Dodávky plynu do Podněstří se zastavily 1. ledna poté, co vypršela smlouva o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, kterou Kyjev odmítl prodloužit, připomněla agentura Reuters.

Následně se desítky tisíc lidí v regionu ocitly bez tepla a elektřiny a přestaly pracovat téměř všechny podniky kromě potravinářských.

Po četných peripetiích byly dodávky plynu plnohodnotně obnoveny na začátku února díky grantu EU. Teď ale „humanitární projekt s dodávkami evropského plynu“ podle Krasnoselského skončil. Celkově podle něj takto Podněstří získalo přes 26 milionů metrů krychlových plynu.

Foto: Profimedia.cz

Prezident neuznávané Podněsterské republiky Vadim Krasnoselskij

EU chce pomoci Moldavsku s plynem a energiemi

Evropa

Napříště ale bude Podněstří zásobovat díky ruské půjčce maďarská firma MET Gas and Energy Marketing AG, uvedl Krasnoselskij na svém telegramovém účtu. Moldavsko už slíbilo, že dodávky plynu prostřednictvím této firmy nebude blokovat.

Svoboda, lidská práva a zvýšení cen

EU nabídla Podněstří podle agentury Reuters další energii za 60 milionů eur, ale s podmínkou, že vláda regionu podnikne kroky v oblasti „základních svobod a lidských práv“. Navíc EU požadovala zvýšení cen účtovaných za silně dotovanou elektřinu, vodu a teplo. Vedení mezinárodně neuznávané republiky se k této nabídce nevyjádřilo.

Podněstří se odtrhlo od zbytku Moldavska v krátké válce v roce 1991, když se zhroutil Sovětský svaz. Drtivá většina zemí mezinárodního společenství jeho nezávislost neuznává, stále má na své půdě ruské jednotky a ekonomiku zcela závislou na ruském plynu, za který úřady v Tiraspolu až dosud nic neplatily. „Plynové lano“ přes Ukrajinu ale bylo přerušeno.

Rusko viní z energetické krize v Podněstří Moldavsko a Ukrajinu. Podle Moldavska za krizi ale může Moskva a také ruský plynárenský gigant Gazprom. Firma podle Kišiněva porušuje dlouhodobou smlouvu tím, že odmítá posílat plyn alternativními trasami.

Gazprom naproti tomu tvrdí, že pozastavil vývoz kvůli nezaplacenému moldavskému dluhu 709 milionů dolarů (17,2 miliardy Kč), který ale Moldavsko odmítá uznat.

Foto: Novinky

Podněstří

Bez plynu se Podněstří zastavilo a mrzne

Evropa

Výběr článků

Načítám