Hlavní obsah

Podněstří je ochotno přijmout plyn z Evropy přes Moldavsko. Není jasné, jak by zaplatilo

3:52
3:52

Poslechněte si tento článek

Separatistické Podněstří stále drtí nedostatek plynu, přitom elektřinu obyvatelům dodává právě plynová elektrárna. Separatisté se snaží s Ruskem najít řešení poté, co Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu. Už jsou ochotní přijmout plyn nakoupený na evropském trhu, ale moldavské úřady upozorňují, že není jasné, kdo a jak by za plyn platil.

Foto: Vladislav Bachev, Reuters

Tiraspol

Článek

Předseda separatistické samosprávy Vadim Krasnoselkij v pondělí oznámil, že Podněstří umožní plyn dodávat i firmě Moldovagaz.

„Souhlasili jsme s návrhem moldavských lídrů včetně prezidentky, aby plyn do Podněstří dodávala společnost Moldovagaz. Na základě toho v sobotu 18. ledna Tiraspoltransgaz zaslal Moldovagazu oznámení, že Tiraspoltransgaz nic nenamítá a vítá přání Moldovagazu dodávat plyn do Podněstří,“ řekl podle TASSu.

Krasnoselkij přitom původně tuto možnost odmítal. Je však pod tlakem vlastních obyvatel i podnikatelů, aby jim zajistil energie. Nakonec se proto obrátil na moldavskou prezidentku.

Moskva chce pro Podněstří nakupovat plyn v Evropě, tvrdí ruský tisk

Válka na Ukrajině

Otázkou ale zůstávají platby. Krasnoselsky uvedl, že Podněstří může garantovat platby, neuvedl už ale jak. Moldavská prezidentka Maua Sanduová upozornila, že z návrhu se nezdá, že by Podněstří samo plyn nakupovalo, ale že by jej kupoval „někdo jiný“.

Plyn za ruské peníze

Minulý týden ruští a podněsterští představitelé jednali o tom, že by plyn od ledna do dubna kupovala na evropském trhu moldavská společnost Natural Gaz DC. Moldavský premiér Dorin Recean ale upozornil už minulý čtvrtek, že právo dodávat plyn do separatistického Podněstří má jen společnost Moldovagaz.

Šéf separatistů však zřejmě stále počítá s ruskou nabídkou, že by se plyn kupoval z ruských rozpočtových fondů.

Sanduová odmítá porušovat sankce

Sanduová upozornila, že nákupy plynu na evropském trhu za ruské státní peníze by se porušily sankce uvalené Západem. „Pokud jsem pochopila, řešení, které ráno popsali, tak nezahrnuje nákup plynu na trhu přes Moldovagaz, ale spíše přepravu plynu, který někdo jiný nakoupí a dodá na naši hranici,“ řekla Sanduová televizi TVR Moldova.

Proruskému Podněstří hrozí energetická katastrofa. Na nabídky pomoci z Moldavska nereaguje

Evropa

Vládní úřady podle ní budou zkoumat, které společnosti jsou do transakce zapojeny: „Moldovagaz může spolupracovat pouze s firmami, které neporušují právní předpisy. Je důležité, aby zprostředkovatelé nebyli na seznamu sankcionovaných osob.“

„Toto není cesta, o které jsme hovořili dříve, když se mluvilo o přepravě plynu od Gazpromu do Moldovagazu,“ dodala Sanduová. Moldavská prezidentka souhlasí, aby do Podněstří proudil ruský plyn dodávaný Gazpromem. Po uzavření tranzitu přes Ukrajinu by však musel proudit jižní cestou a pak přes Moldavsko.

Krizi vyvolal Gazprom

Gazprom však zastavil dodávky plynu do Podněstří poté, co Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu. Přes Moldavsko ho odmítal posílat s tím, že Moldavsko mu nesplatilo údajné dluhy. Kdyby Gazprom souhlasil s dodávkami přes Moldavsko, žádná plynová krize v Podněstří by nevypukla.

Plynová elektrárna, která dodávala elektřinu do Podněstří, byla upravena na spalování uhlí. Zásoby uhlí ale vydrží nejdéle do poloviny února. Vypnuto je proto ústřední topení, přerušeny dodávky teplé vody a průběžně se přerušují dodávky elektřiny.

Bez plynu se Podněstří zastavilo a mrzne

Evropa

Výběr článků

Načítám