Článek
Kreml už před týdnem oznámil, že o den později, ve čtvrtek, Putin přednese projev k ruskému federálnímu shromáždění. Podle představ Čorby v něm Putin oznámí „žádost Podněsterců“ a Rada federace - horní komora ruského parlamentu - ji v urychleném řízení schválí.
Posted by Геннадий Чорба on Tuesday, February 20, 2024
Řada moldavských i ruských médií to sice označuje spíše za sci-fi scénář, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně před dvěma týdny prohlásil, že Rusko „nenechá své občany žijící v Podněstří napospas Západu“.
„Přece jen tam žije asi dvě stě tisíc našich občanů. Na jejich osudu nám pochopitelně záleží a nedovolíme, aby se stali oběťmi dalšího západního hazardérství,“ citoval jej list The Moscow Times.
Moldavsko si stěžuje na ruské cvičení v Podněstří
Macron: Musíme ochránit státy jako Moldavsko
Moldavsko navíc zmínil ve svém pondělním projevu na bezpečnostní schůzce v Paříži také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj evropské země musejí ochránit státy, „kterým bezprostředně hrozí invaze jako na Ukrajině, takové jako Moldavsko“.
Výkonný ředitel moldavského think-tanku WatchDog Valeriu Paša soudí, že „diktátorský režim v Rusku často koná iracionálně“, přesto se mu scénář nynějšího připojování Podněstří k Rusku nezdá pravděpodobný, neboť Rusko nekontroluje hranice tohoto separatistického moldavského regionu.
„Dokud se ruská armáda nedostane k těmto územím, (Putin) nejspíš nebude riskovat a nebude připojovat region k Ruské federaci,“ uvedl.
Žádnými podklady pro Čorbovo tvrzení nedisponuje údajně ani ukrajinská vojenská rozvědka, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčího tajné služby Andrije Jusova. Rovněž zdroje ruského listu Kommersant podobný scénář vyvracejí.
Moldavsko musí do EU. Když tam nebudeme my, tak kdo tam bude? ptá se velvyslanec
Ruskojazyčný moldavský zpravodajský web NewsMaker cituje bývalého poslance podněsterského parlamentu Anatolije Diruna, podle nějž je nyní v Podněstří aktuální spíše ekonomická než politická agenda. „Předpokládám, že to se nezmění. Budou schváleny výzvy garantům mírových jednání – Evropské unii, možná Kyjevu a Moskvě,“ prohlásil.
Kišiněv počínaje rokem 2024 zrušil celní výhody pro podněsterské podnikatele, což vyvolalo ostrou reakci Tiraspolu. Zároveň ale region nedávno navštívil ukrajinský velvyslanec v Moldavsku Marko Ševčenko v rámci jednání o možném znovuotevření ukrajinského konzulátu v neuznané Podněsterské republice.
Průlomové sjezdy
Středeční sjezd má být podle NewsMakeru sedmý v řadě od počátku devadesátých let minulého století. Výsledkem prvních čtyř setkání vedení separatistického regionu bylo jednostranné ohlášení nezávislosti na Moldavsku.
Na pátém sjezdu byla přijata ústava neuznaného Podněstří. Na šestém, dosud posledním přítomní deklarovali snahu připojit region k Ruské federaci na základě referenda, v němž pro připojení údajně hlasovalo 97 procent respondentů, napsal zpravodajský web.
Mezinárodní společenství stejně jako Kišiněv výsledky separatistického referenda neuznalo a Podněstří považuje za nedílnou součást moldavského území.