Článek
Korčok vyzval diplomaty, aby navzdory politickým tlakům psali a mluvili pravdu o současné pozici Slovenska v zahraničí. Podle Korčoka na ministerstvu zahraničí pod vedením Juraje Blanára (Směr) vládne strach a funguje autocenzura. „Pracovníci resortu zahraničních věcí se bojí, diplomaté se zavírají v kancelářích a nekomunikují mezi sebou,“ uvedl Korčok podle webu Aktuality.sk.
Exministr zahraničí říká, že Blanára diplomacie „zjevně nebaví“ a nemá respekt u spojenců v EU a NATO. „Baví ho úplný opak – předstírat diplomacii, fotografovat se a podávat ruce,“ konstatoval Korčok. „Na ministerstvu zahraničí se realizuje jednoznačný cíl zlomit profesionální službu, doslova ji uklidit, aby nerušila vládu při výkonu domácí politiky. Jsme zadobře s Moskvou a Maďarskem, nikoliv však s Českem a Polskem,“ upozornil Korčok.
Účelové inspekce
Místopředseda PS a bývalý diplomat Tomáš Valášek tvrdí, že na slovenském ministerstvu zahraničí probíhají například účelové inspekce u politicky nepohodlných velvyslanců. „To vám přijde bezdůvodně hloubková kontrola a začne na velvyslanectví obracet každý kámen,“ opisuje Valášek průběh těchto kontrol. Podle bývalého diplomata je cílem těchto kontrol hledání jakýchkoli podezření, ať už majetkových, nebo při zacházení s utajovanými informacemi. PS rovněž tvrdí, že dochází také k přeřazování zkušených diplomatů na nižší posty.
Informace o čistkách ve slovenské diplomacii se objevily už letos v říjnu, ale Blanár to tehdy odmítl. „Musíme dělat konsolidaci, která se týká také utahování opasků na ministerstvech. Musíme redukovat 10 procent počtu zaměstnanců,“ uvedl tehdy ministr. Blanár tehdy slíbil, že změny se nebudou týkat přímo diplomatů.
PS má však informace, že Blanár od loňského nástupu do funkce přijal 146 nových lidí. Podle opozice Blanár odstraňuje zkušené diplomaty, aby je nahradil svými lidmi.
Blanár ve videu zveřejněném na facebooku označil kritiku opozice za „progresivní pohádky“. Podle Blanára ze zmíněných téměř padesáti zaměstnanců ministerstva zahraničí odešla část do důchodu, část opustila resort na základě dohody a výpověď dostalo pouze 20 lidí.
Kritika Fica za cestu do Moskvy
Korčok ostře kritizoval premiéra Fica za jeho plánovanou cestu do Moskvy. Podle exministra zahraničí si Fico pozvání z Kremlu hanebně vyžádal účastí v propagandistickém pořadu televize Rossija 1. „Chci se zeptat předsedy vlády, zda se stejně vehementním způsobem, jakým se ucházel o cestu do Moskvy, bude ucházet také o cestu do Kyjeva,“ řekl Korčok.