Hlavní obsah

Podkuřovali Trumpovi, teď mnozí házejí americká cla na Brusel

5:32
5:32

Poslechněte si tento článek

Po oznámení nových cel ze strany USA, která dopadnou i na evropské země, kritizuje maďarská diplomacie Evropskou unii. Ta podle tamního ministra zahraničí Pétera Szijjártóa udělala chybu, když nejednala se Spojenými státy o clech, a Brusel prý udělal z ekonomické záležitosti ideologickou. Ani další evropští podporovatelé Trumpa se do kritiky USA moc nepouštějí.

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Článek

Šéf maďarské diplomacie ve čtvrtek reagoval na nově platná americká cla ve výši 25 procent na dovoz aut vyrobených mimo Spojené státy a na oznámené zavedení dvacetiprocentního cla na zboží dovážené z EU do USA.

„Po vyhlášení amerického prezidenta je situace jasná. Evropská komise měla jednat! Měla na to dva a půl měsíce,“ uvedl Szijjártó na Facebooku. Dva a půl měsíce je Trump ve funkci.

„Evropská ekonomika a v konečném důsledku evropští občané budou opět trpět pro neschopnost bruselských politiků,“ dodal maďarský ministr zahraničí.

Podle šéfa maďarské diplomacie měl Brusel jednat s americkou vládou o celní spolupráci a snížit cla automobilového průmyslu na dosavadní americkou úroveň, tedy z deseti na dva a půl procenta.

Budapešt je Trumpovi dlouhodobě nakloněná. Maďarský lídr Viktor Orbán se o něm opakovaně vyjadřoval s velkým obdivem.

Orbán také jen pár dní před Trumpovou inaugurací předvídal pro Maďarsko začátek „fantastického, skvělého, zlatého věku“. Maďarský premiér tehdy také mluvil o tom, že Trumpovo volební vítězství se prý již projevilo na vzestupu maďarské ekonomiky.

„Teď už nejsme sami. S námi je celá Amerika, celá administrativa USA,“ slavil také Orbán Trumpovo listopadové volební vítězství.

Foto: Facebook/Viktor Orbán

Viktor Orbán s kšiltovkou od Donalda Trumpa na archivním snímku.

Také některé další evropské partaje, které oslavovaly Trumpa, se nyní vyhýbají kritice amerických cel a ukazují na Evropskou unii.

„Bylo by chytré, kdyby Evropská komise už předem zahájila snižování vyšších evropských cel na automobily,“ komentoval Trumpova cla německý poslanec Leif-Erik Holm, který má v partaji Alternativa pro Německo (AfD) na starosti ekonomické otázky. „Cla a odvetná cla snižují blahobyt občanů na všech stranách,“ dodal.

Také AfD Trumpa mohutně oslavovala. „(Trump) plní své předvolební sliby… Tomuhle říkám politika pro lidi,“ pochvaloval si například ještě nedávno spolupředseda strany Tino Chrupalla, který se zúčastnil Trumpovy inaugurace.

Blanár: Musíme respektovat jiný pohled USA

Opatrně se k clům vyjádřil také slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Směr) po jednání s nizozemským protějškem Casparem Veldkampem.

„Shodli jsme se, že jsme proti jakýmkoli obchodním válkám, avšak je třeba, aby Evropská unie jednala s americkou stranou a hledala společné řešení. Musíme respektovat, pokud Spojené státy mají nějaký jiný pohled na obchod s EU, ale zároveň musíme hájit jednoznačně zájmy EU, a tím i zájmy jednotlivých členských zemí,“ poznamenal.

Slovenská ekonomika je silně závislá na exportu automobilů, a patří tak potenciálně mezi země, které cla ohrožují nejvíce.

Nová cla uvalená Trumpovou administrativou naopak kritizovala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má jinak k prezidentovi USA blízko a jako jedna z mála zahraničních lídrů se zúčastnila Trumpovy lednové inaugurace. „Zavedení cel Spojenými státy proti Evropské unii je opatření, které považuji za špatné a které neprospívá žádné ze zúčastněných stran,“ citovala ji agentura ANSA.

„Uděláme vše pro to, abychom se dopracovali k dohodě se Spojenými státy s cílem odvrátit obchodní válku, která by nevyhnutelně oslabila Západ ve prospěch ostatních globálních hráčů,“ dodala s tím, že bude postupovat v koordinaci s EU.

Lídr britské protestní strany Reform UK Nigel Farage, který rovněž cestoval na Trumpovu inauguraci, označil americká cla uvalená na Británii za „frustrující“. Země stojící mimo EU má ale podle něj lepší šanci vyjednat s USA dohodu. „Je mi líto, že to (vládnoucí) labouristé až doteď nezvládli. Nabízel jsem svou pomoc, ale nebyl zájem,“ postěžoval si stanici BBC.

Trump ve středu oznámil, že na prakticky veškeré dovážené zboží do USA jsou uvalena nová cla. Nejnižší sazba bude činit 10 procent, ještě vyšší sazby postihnou desítky zemí, které podle prezidentovy administrativy mají se Spojenými státy nejvyšší obchodní deficit. Na dovoz zboží z Evropské unie bude uvaleno clo ve výši 20 procent, na čínské zboží 34 procent. Trump zároveň oznámil, že nově začnou platit i cla ve výši 25 procent na dovoz zahraničních automobilů.

Výběr článků

Načítám