Článek
Osud 17 pohřešovaných lidí je nejasný. Předchozí bilance pondělního neštěstí v uralském městě na předělu evropské a asijské části Ruska byla 16 mrtvých, později 24.
V úterý se záchranářům podařilo objevit živé jedenáctiměsíční dítě, které v kritickém stavu letecky přepravili do Moskvy. [celá zpráva]
Panují ale pochybnosti, že po více než 48 hodinách může být ještě v troskách někdo živý - v Magnitogorsku v těchto dnech panuje mráz, v noci až kolem minus dvaceti stupňů Celsia.
Úřadům se zatím podařilo identifikovat 19 mrtvých. Podle ministerstva pro mimořádné situace hledání zbylých obětí komplikuje fakt, že záchranáři neví, na jakém místě by se mohly nacházet. Z bezpečnostních důvodů pátrají jen v části sutin. Na jiných místech totiž hrozí, že by se mohla zřítit další patra budovy.
Výbuch plynu je podle ruských policistů hlavní vyšetřovací verzí neštěstí, i když v místních médiích se objevují spekulace o akci teroristů. Exploze se stala v bytě ve třetím podlaží, který si den před neštěstím údajně pronajal neznámý muž. Vyšetřovatelé ale tvrdí, že v troskách zřícené části domu, který byl postaven v roce 1973, nebyly nalezeny žádné stopy výbušné látky.
V úterý ve stejné ulici explodoval mikrobus, v němž zahynuly tři osoby, napsal ruský server Znak, podle něhož ve voze cestovali teroristé. Policie podobné spekulace popřela, mikrobus údajně explodoval kvůli technické poruše.
V Čeljabinské oblasti, kde se Magnitogorsk nachází, vyhlásily úřady na středu smutek. Na úředních budovách jsou vlajky spuštěny na půl žerdi, úřady také doporučily místním televizím vyřadit z vysílání zábavné pořady. U místa neštěstí lidé vytvořili ze svíček, květin a hraček improvizovaný pomník, uvedla agentura Interfax.
V Magnitogorsku, který má více než 415 000 obyvatel a leží přibližně 1400 kilometrů východně od Moskvy, vyhlásil gubernátor Boris Dubrovskij hned v pondělí stav nouze. Lidem postiženým neštěstím gubernátor slíbil rychlou pomoc v podobě peněz i náhradního ubytování.