Článek
Počet nelegálních migrantů překračujících evropské hranice loni klesl na nejnižší číslo od roku 2021. Podle Frontexu je to hlavně díky posílené spolupráci EU s jejími partnery proti sítím pašerákům lidí.
Nejvíc ubylo migrantů, kteří na území Unie dorazili přes střed Středozemního moře a do Evropy přicházeli přes západní Balkán. Za propad v migraci přes moře o 59 % může hlavně úbytek počtu vyplutí z Tuniska a Libye, za propad migrantů na balkánské cestě o 78 % můžou úspěšné snahy balkánských států, rekapituluje agentura Reuters.
Nejvíce naopak přibylo migrantů, kteří do Evropské unie dorazili překročením hranice z Běloruska a Ruska, a to o 192 % na 17 tisíc. Tyto státy si z migrace udělaly zbraň, zatímco pokračuje ruská invaze sousední Ukrajiny.
Česká republika dál patří mezi nejméně oblíbené cíle migrantů
Polští pohraničníci tak v první polovině loňského roku začali zaznamenávat až 400 pokusů o překročení hranice denně. Rusko a Bělorusko se tak dle Polska snaží destabilizovat státy, které pomáhají Ukrajině.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko už na začátku tohoto roku hrozil Evropě další migrační vlnou. „Ještě jednou zdůrazňuji: přicházejí k nám lidé všeho druhu. A obrovské množství lidí přechází přes Bělorusko na Západ. Tam chtějí jít. A jsme stále obviňováni z napomáhání této migraci. Vždy jsem byl upřímný. Před migranty nikoho chránit nebudeme. Zejména ne ty, kteří vůči nám prosazují ekonomické sankce. Proč je musíme bránit?“ prohlásil Lukašenko.
O 18 % pak přibylo migrantů, kteří ze západu Afriky dorazili na Kanárské ostrovy. Je jich téměř 47 tisíc a převážně jde o Mauritánce. 69 400 lidí, o 14 % více než v roce 2023, pak využilo cesty přes východ Středozemního moře. Této cesty využívají hlavně Syřané, Afghánci a Egypťané.
„Zatímco jsme v roce 2024 zaznamenali významné snížení počtu nelegálního překročení hranic, viděli jsme i rostoucí rizika a změny v dynamice,“ řekl šéf Frontexu Hans Leijtens.
Ilegální migrace se v posledních letech stala jedním z klíčových témat evropské politiky a přispěla k vzestupu mnoha krajně pravicových a populistických stran, které voličům slibují tvrdý přístup. V mnoha případech jsou tyto strany proruské a jejich volební úspěchy by tak také hrály do karet Rusku.