Článek
Martin Smiško, velitel národní jednotky boje proti terorismu a extremismu, podtrhl, že někdy se činnost neonacistů těžce prokazuje. „Hajlování v uzavřeném prostoru s uzavřenou skupinou je těžko dokazatelné,“ řekl deníku Sme.
Obec leží jen 50 kilometrů od hranice ČR, na skok to sem mají i neonacisté z Rakouska a Maďarska. Extremisté koupili před několika lety kravín na okraji obce a začali tu pořádat koncerty. Místo je v této komunitě natolik známé, že extremisté na plakátech a pozvánkách uvádějí pouze „Místo: jako vždy SK“.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Česká policie na to upozorňovala už před pěti lety
V obci se sedmi sty obyvateli hrála už americká kapela Bound for Glory, která zpívá o árijských národech, nebo britská skupina Brutal Attack, připomínající „árijským dětem bílou hrdost“. Vystoupila zde i japonská nebo ukrajinská neonacistická kapela, když pod hákovým křížem zazněla výzva k zavedení bílého teroru.
Týdeník Plus 7 dní konstatoval, že česká policie už v roce 2012 ve své zprávě o extremismu upozornila na neonacistické akce v Plaveckém Mikuláši a tamní kravín označila slovem Skinhouse. „Na území SR se konají koncerty určené také českým pravicovým radikálům. Příkladem je Skinhouse v Plaveckém Mikuláši,“ sdělila Policie ČR. Podle její zprávy se ve Skinhouse jen v roce 2012 konalo šest koncertů s „českou organizační účastí“.
Fotografie, které týdeník Plus 7 publikoval, zachycují extremisty v tričkách se symboly třetí říše při hajlování. Časopis připomíná, že za války obec vypálili nacisté a za pomoc partyzánům zde postříleli třináct lidí.