Článek
V Bosně a Hercegovině podle ministerstva pro lidská práva muselo kvůli záplavám opustit domovy kolem 80 tisíc lidí.
Ohromné škody napáchal vodní živel i v zemědělství. Ředitel svazu zemědělců Republiky srbské (RS; jedna ze dvou částí Bosny a Hercegoviny) Vladimir Usorac listu Oslobodjenje řekl, že povodně postihly 58 procent obyvatelstva a 40 procent území. Podle něj také pošlo kolem 60 procent zvířectva. Země nebude schopna sama ztráty nahradit, řekl Usorac.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Srbsku slíbila pomoc EU
Ještě větší škody voda napáchala v Srbsku. Představitel zastupitelského úřadu Evropské unie v Bělehradě Oskar Benedikt podle srbských sdělovacích prostředků sdělil, že EU této zemi už přislíbila finanční pomoc na odstraňování škod ve výši 30 miliónů eur. Poskytnuty prý ale mohou být i další prostředky.
Podle televize B92 srbský prezident Tomislav Nikolić požádal o pomoc členské státy Rady bezpečnosti OSN. Poukázal přitom na skutečnost, že živel napáchal tak velké škody, že by se s nimi země sama jen stěží vyrovnala. Premiér Aleksandar Vučić už před týdnem ztráty odhadl až na 1,5 miliardy eur (přes 41 miliard korun).
Podle zatím posledních oficiálních údajů přišlo v Srbsku při povodních o život 33 lidí, ale kromě toho je stále ještě evidováno 38 nezvěstných. Vučić slíbil, že konečné počty obětí budou oznámeny ve čtvrtek.
Balkán není na povodně připraven
Americký expert Martin Joseph Barry, který stojí v čele organizace reSITE, zabývající se urbanistikou, zmínil také některé příčiny, proč nejhorší povodně za 120 let měly tak katastrofální následky a změnily části Srbska a Bosny v bahnité jezero. „Neřešila se tam otázka toku vody, malá pozornost se věnovala dostatečně odolným břehům a také chyběl krizový plán pro případ, že bahnitá voda prolomí bariéry a dostane se do měst,“ sdělil.
„Je tam často neadekvátní a zastaralé vybavení k regulaci toku řek, není dost zdrojů, není dost vycvičených lidí, není dost peněz,“ dodal Barry, který se 19. a 20. června zúčastní v Praze konference reSITE o urbanismu.
Podle něj je potřeba, aby v době klimatických změn, kdy jsou povodně četnější, se počítalo při urbanistickém plánování s plochami, kam se může voda rozlít, a zvažovaly se možnosti, kudy může městem v případě povodně voda protéci. To by se mělo udělat i na Balkáně při obnově oblastí zničených povodněmi.