Článek
„Od včerejšího (čtvrtečního) večera máme první výsledky. Sice je ještě nemáme oficiálně, ale skutečně to ukazuje na masivní zatížení rtutí coby faktor,“ řekl Beyer. „Zda je to to jediné, nevíme,“ dodal zástupce místní správy.
Ukazuje to na masivní zatížení rtutí
„Z různých měření, která jsme okamžitě provedli, víme, že Odrou prošla 30centimetrová vlna vody,“ poznamenal. „Ještě nevíme na sto procent, zda je to ta vlna, která s sebou přivedla i tyto jedovaté látky,“ dodal.
Nedostatek kyslíku jako příčinu úhynu přitom místní úřady od počátku odmítají, uvedla agentura DPA. „V tuto chvíli už to víme. Máme dokonce, zcela neobvykle, v Odře více kyslíku,“ sdělil Beyer.
Polsko německá zjištění zpochybnilo
Po německém oznámení však v Polsku nastal „informační chaos“, jak podotkl tamní portál Wprost. Polská inspekce životního prostředí totiž vzkázala, že její vzorky přítomnost rtuti neukázaly, s tím, že se obrátí na německé úřady s prosbou o další informace.
V Odře v Polsku uhynuly tuny ryb, tisk kritizuje nečinnost úřadů
Beata Olejarzová, šéfka Polského rybářského svazu naopak řekla, že kontaminaci rtutí prokázaly také testy provedené Lubušským vojvodstvím. To ale opáčilo, že o takovém měření neví. Rybáři, ale i dobrovolníci uhynulé ryby nacházeli na dvousetkilometrovém úseku, hlavně u města Olawa v Dolnoslezském vojvodství. Przemyslaw Daca, šéf polského Státního vodního holdingu, označil vzniklou situaci „za gigantickou ekologickou katastrofu“.
Domnívá se, že do řeky se dostalo silné oxidační činidlo, které rapidně snížilo obsah kyslíku ve vodě a mohlo tak způsobit úhyn, napsal portál natemat.pl.
Na Bruntálsku se do koryta vrátila Poláky „ukradená“ řeka Opava
Regionální úřad ochrany životního prostředí ve Vratislavi oznámil, že vzorky vody odebrané z Odry s 80procentní pravděpodobností ukázaly kontaminaci toxickým mesitylenem. Jedná se o největší znečištění za uplynulých 15 let, které zabíjí nejen ryby a bobry žijící v řece, ale i ptáky, plazy a další zvířata.
Týdny nečinnosti
„Uhynulé ryby plavou v Odře už minimálně dva týdny a obyvatele o tom nikdo neinformoval. Viděla jsem spoustu lidí, kteří se v řece koupali a vůbec si neuvědomovali hrozící nebezpečí,“ podotkla polská bioložka Ewa Drewniaková, která zároveň obvinila vládu z toho, že nejednala dostatečně rychle.
„Všechno ukazuje na to, že polské ministerstvo životního prostředí několik týdnů neprojevilo ani sebemenší zájem zjistit, odkud pochází toxické znečištění Odry, a neudělalo nic, aby zachránilo tento významný tok. Už v červenci rybáři i obyvatelstvo žijící v blízkosti řeky upozorňovali na plující mrtvé ryby, ale nic se nedělo,“ napsal v pátek portal natemat.pl.
Čističky zhoršují vodu v rybnících, varuje vědec
Zároveň uvedl, že navrácení Odry do původního stavu před katastrofou bude nejen finančně, ale i časově náročné.
„V pátek dopoledne jsem podala návrh na vyhlášení živelní pohromy. V žádném případě se nesmí nikdo přibližovat k Odře,“ oznámila Elžbieta Poláková z opoziční Občanské platformy (PO), která stojí v čele samosprávy Lubušského vojvodství.
Opačný názor měl Wladyslaw Dajczak z vládního Práva a spravedlnosti (PiS), který je coby vojvoda nejvyšším představitelem vládní moci v regionu. „Nic hrozného se neděje a stav živelní pohromy v Odře není třeba prohlašovat,“ tvrdil.
Přesto předseda polské vlády Mateusz Morawiecki (PiS) řekl, že znečištění Odry je „skandální“. Zároveň přislíbil, že za tuto katastrofu ponese viník odpovědnost.
Řeka tří států |
---|
Odra je 854 km dlouhá |
Z toho 121 kilometrů protéká Českem |
Polskem teče úsek o délce 742 km |
Včetně 187kilometrového úseku tvořícího hranici s Německem |