Článek
Zásah blesku do řetězu měl pro turisty tragické následky. „Jejich většinou těžce zraněná těla spadla a zůstala ležet na okolních kamenech, které jimi byly doslova poseté. Něco tak dramatického jsem v životě neviděl,“ řekl Krzysztof.
Do hory však udeřilo více blesků. „Jeden z blesků udeřil do 17 metrů vysokého železného kříže umístěného v roce 1901 na vrcholu Wielki Giewont. Kříž se skládá ze 400 kovových částí, váží skoro dvě tuny a za bouřek je jeho okolí mimořádně nebezpečné, protože přitahuje blesky. V jeho blízkosti se nacházely i dvě oběti – 10leté děvče a 12letý chlapec,“ uvedl Krzysztof.
Blesky nesršely jen v okolí Giewontu, ale také v sedle pod Kondratovou kopou u Kasprova a Červeného vrchu, kde také zranily několik turistů včetně jednoho Portugalce, který utrpěl mimořádně těžká zranění,“ dodal záchranář.
„Byla to situace srovnatelná s teroristickým atentátem. Zraněna byla velká skupina lidí včetně dětí. Měli popáleniny, zlámané nohy, četná poranění po celém těle. Ale v krátké době se to podařilo zvládnout,“ řekl šéf horské služby.
Mezi zraněné přibyl i muž, který zrovna oživoval jednoho zraněného, když ho zasáhl uvolněný řetěz z turistické stezky. „Nestalo se mu nic strašného,“ uvedl podle ČTK Tomasz Wojciechowski z TOPR.
V nemocnicích zůstává 34 lidí
Polský premiér Mateusz Morawiecki, který už ve čtvrtek večer přiletěl do Zakopaného, uvedl, že došlo k mimořádnému dramatu, jaký Tatry už dlouho nezažily. Dodal, že několik turistů utrpělo po zásahu bleskem těžké popáleniny a nebezpečné poranění hlavy i úrazy kardiologického charakteru, které si vyžádají dlouhodobé léčení, 34 ze 157 zraněných zůstává v nemocnicích.
Záchranná akce pokračovala i v pátek. Majitelé podhorských penzionů a ubytoven ohlásili, že během noci se někteří lidé nevrátili. Posledních devět „nezvěstných” se nakonec podařilo nalézt do pátečního odpoledne.
Primátor Zakopaného Leszek Dorula uvedl, že zranění nejsou hospitalizovaní jen v Krakově a Zakopaném, ale i v nemocnicích dalších měst na jihu Polska. „Tragédie se nás bolestně dotkla, proto jsme v Zakopaném vyhlásili třídenní smutek,“ řekl primátor.
Turisté nedbali na varování meteorologů
„K tragédii nemuselo dojít, kdyby turisté respektovali informace a varování meteorologů,“ poznamenal v pátek vedoucí vysokohorské meteorologické stanice na 1987 metrů vysokém Kasprovu vrchu Lukasz Chmura.
„Už několik hodin před bouřkou bylo zřetelné, že se počasí mění, o čemž jsme informovali nejen v médiích, ale i na mobilních aplikacích. Nelze podceňovat předpovědi počasí ve vysokých horách,“ dodal ještě.