Článek
„Slovensko čeká období nestability, které může být ukončeno nástupem vlády, která se vybere maďarskou cestou,“ uvedl sociolog Michal Vašečka po pátečním pádu kabinetu premiéra Eduarda Hegera.
Vašečka však připouští, že zatím není jasné, jaká vláda vzejde z předčasných parlamentních voleb.
„Vzhledem k hodnotové orientaci velké části slovenské veřejnosti není objednávka na vládu pevné ruky zanedbatelná. Společenská polarizace a fragmentace politického spektra nenabízí moc možností, aby Slovensko mělo šanci být součástí toho bájného jádra Evropské unie,“ dodal sociolog.
Na Slovensku padla vláda
Deník Pravda v souvislosti s pádem Hegerovy vlády napsal, že si Slovensko vydechlo, protože nekonečný chaos už byl nesnesitelný.
„Je však potřeba říct, že naši zemi čekají jen špatné a horší alternativy. Žádný zázrační proutek, který by nám vyčaroval nové politiky, nemáme,“ konstatoval list.
Deník Sme ironicky poznamenal, že padla vláda, která nebyla nikdy Hegerova. „Padla tak, jak fungovala v průběhu celého funkčního období: chaoticky a nepředvídatelně,“ napsal list.
„Sílí obava, že volič se po této zkušenosti dopracuje k rozhodnutí: Směr kradl a korumpoval, ale alespoň nezatěžoval svými vnitřní spory. To však nedělá ani Viktor Orbán a v družném porozumění s oligarchy a členy strany FIDESZ vybudoval mafiánský stát,“ dodal deník Sme.
Denník N konstatuje, že způsob, jak ministr financí Igor Matovič podal demisi, když ji podepsal a pak ji vytrhl z rukou vedoucího kanceláře prezidentky, protože si to rozmyslel, byl důkazem, proč se s ním nedalo vládnout.
„Matovičova vláda začala po volbách s ústavní většinou. Koalice měla 95 poslanců, po třech letech nemá ani 75. Čelila krizím nevídaných rozměrů: covid, inflace, válka na Ukrajině,“ napsal Denník N.
„Ale skutečný důvod ztráty většiny má pouze jedno jméno: Igor Matovič. Tolik neschopnosti, zákeřnosti, hněvu, agrese, chaosu a zcela nesmyslných hádek, sporů a konfliktů slovenská politika ještě nezažila. A to zažila Mečiara a Fica,“ dodal Denník N.