Článek
Po parlamentních volbách měla vládní koalice Směr, Hlas a Slovenská národní strana (SNS) většinu 79 hlasů ve 150 členném parlamentu. Poslušnost však loni začali odmítat tři poslanci Národní koalice kolem Rudolfa Huliaka, kteří se dostali do parlamentu na kandidátce SNS. Pak se k nim přidali čtyři poslanci Hlasu a Ficovi reálně hrozila ztráta parlamentní většiny.
Se skupinou kolem Huliaka jednal sám premiér a ta mu slíbila, že vládu podpoří, protože předčasné volby nechtějí. Jejich dlouhodobou ambicí je však post ve vládě.
Strana Hlas pak před časem vyloučila ze svých řad dva ze čtyř rebelujících poslanců - Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše. Zdá se, že zbývající dva, Ján Ferenčák a Roman Malatinec budou vládu podporovat. Koalice si tak s největší pravděpodobností udrží těsnou většinu 77 hlasů.
Redukce programu
Koalice pro jistotu zredukovala program únorové schůze parlamentu na vládní návrhy zdravotnických zákonů a stavebního zákona. Poslanec Malatinec už oznámil, že tyto zákony podpoří. Má však nadále vážné výhrady k činnosti ministryně kultury Martiny Šimkovičové (nominant SNS) a požaduje její odchod z funkce.
Ferenčák, který je primátorem města Kežmarok, se ve středu zúčastnil výjezdového zasedání vlády v obci Červený Kláštor. Využil přítomnost ministra vnitra a předsedy strany Hlas Matúše Šutaja Eštoka na zasedání kabinetu ke společnému jednání.
„Vykomunikujeme si všechny události tak, jak se staly, a tak, jak to má být v rodině. Za zavřenými dveřmi a velmi otevřeně,“ uvedl Ferenčák podle regionálního deníku Korzár před jednáním s předsedou Hlasu s tím, že nechce pád vlády a předčasné volby. Po jednání o výsledcích ani jedna ze stran neinformovala.
Ferenčák však poznamenal, že dlouhodobá spolupráce oslabené koalice bude náročná. „Nedovedu si představit fungování s 76 nebo 77 poslanci. Mojí prioritou je, aby vládní koalice měla 79 poslanců,“ uvedl Ferenčák podle Denníku N. Pokud to tak nebude, koalice je podle něj ohrožena.
Předseda Hlasu na adresu vyloučených poslanců použil tvrdá slova, když řekl, že strana vykonala očistný proces a zbavila se „vyděračů“, kteří údajně požadovali vysoké posty. Migaľ a Šalitorš jeho slova důrazně odmítli.
Gestapácké metody, říká vyloučený poslanec
Bývalý novinář Migaľ dokonce tvrdí, že bezpečnostní složky státu se v posledním období začaly ve zvýšené míře zajímat o soukromí čtyř nespokojených poslanců Hlasu.
„To, že poslanci a koaliční poslanci pociťují tlaky na sebe a na svou rodinu, je extrémní problém,“ upozornil Migaľ v rozhovoru pro Denník N. „Chtěli jsme zastavení těchto gestapáckých metod ze strany ministerstva vnitra a zpravodajských složek,“ dodal.
Nátlak na skupinu rebelujících poslanců Hlasu označil Migaľ za neakceptovatelný, když jeho jediným cílem mělo být získání jejich poslušnosti. Zdá se, že minimálně zčásti se to povedlo a Ficova koalice si udrží velmi těsnou většinu.