Článek
Počet potvrzených obětí záplav ve Španělsku dosáhl už 205, z toho většina je hlášena právě ve Valencii. Podle úřadů je však pravděpodobné, že počet obětí významně naroste v následujících hodinách a dnech.
Ve Valencii zasahuje okolo 1700 vojáků, kteří pomáhají se záchrannými operacemi a pátráním po možných přeživších. Část operací ve městě se nyní zaměřuje na odčerpávání vody ze zatopených tunelů a parkovišť, kde mohli zůstat uvězněni lidé.
Po záplavách se stále pohřešuje přibližně 2000 lidí. Britský server Mirror dodává, že v současnosti dochází k zahlcení telefonních sítí tím, jak se rodiny a přátelé snaží spojit se svými blízkými v zasažených oblastech.
Zatímco se jihovýchodní pobřeží Španělska potýká s následky záplav, které byly nejničivější za posledních několik desetiletí, silné bouře, jež je mají na svědomí, se přesunuly k Baleárským ostrovům na západě Středozemního moře, jež jsou oblíbenou turistickou destinací.
Žádné dobré zprávy. Do povodněmi sužovaného Španělska míří další lijáky
Španělská meteorologická služba Aemet v pátek varovala, že v částech ostrova Mallorca může během tří až čtyř hodin spadnout až 120 mm srážek. V městě Palma de Mallorca byly preventivně uzavřeny až do pondělí parky a hřbitovy. Úřady také dočasně evakuovaly bezdomovce z ulic a obyvatele i turisty vyzvaly, aby nevycházeli ze svých domovů či hotelů.
„Nejsme na nejvyšším, červeném stupni nebezpečí, ale je klíčové varovat obyvatele, abychom předešli většímu nebezpečí,“ citoval server Daily Mail zástupce starosty města Javiera Boneta.
Nejsilnější přívalové deště zasáhly ostrov v noci na sobotu. Záchranáři na ostrově hlásili přes 80 incidentů, nejčastěji kvůli zaplaveným cestám či sklepům a garážím.
Good afternoon everyone,
— Kernow Weather Team (@KWTWeather) November 2, 2024
Yesterday, the DANA (Isolated Depression in High Levels) swept through Mallorca, unleashing heavy torrential downpours that transformed the landscape. In Santa Ponsa Beach, the streets quickly became torrents of water, flowing like rivers and carrying… pic.twitter.com/nMWSN5ImY4
Meteorologové předpokládají, že ty nejhorší bouře už ostrov přečkal, i tak záchranáři vyzvali obyvatele k opatrnosti, jelikož bouřky provázené lijáky se udržují nad mnoha částmi ostrova i v sobotu.
Silné záplavy tento týden postihly i území Kastilie na severu Španělska a Andalusie na jihu země. Nejhorší spoušť ale zanechal živel právě ve Valencii, kde voda a bahno strhávaly mosty, ničily domy a zaplavily ulice troskami a stovkami zničených aut.
Žádné dobré zprávy. Do povodněmi sužovaného Španělska míří další lijáky
Úřady ve Valencii také čelí silné kritice obyvatel za pomalou pomoc a za nedostatečné varování před blížícími se záplavami. Agentura civilní ochrany, kterou spravuje regionální vláda Valencijského společenství, vyslala varování do telefonů obyvatel až v úterý 29. října kolem 20. hodiny večer, tedy v čase, kdy voda už v mnoha oblastech rychle stoupala a způsobovala škody, píše server BBC News.
Meteorologové přitom před příchodem tlakové níže, zkráceně DANA, která může přinést vydatné srážky a masivní záplavy, varovali už ve středu 23. října. O minulém víkendu už také věděli, že to nejhorší přijde právě v úterý a že katastrofální záplavy postihnou téměř jistě oblast Valencijského společenství.
Kritika ale směřuje i na centrální vládu v Madridu, a to kvůli opožděnému nasazení armády do oblasti a kvůli odmítnutí pomoci od francouzské vlády, která nabídla vyslat 200 hasičů pro záchranné a pátrací operace, dodává BBC.
Server také poznamenal, že současné záplavy byly intenzivní i kvůli tomu, že mnohé oblasti Španělska se v posledních letech potýkají se silným suchem, kvůli čemuž půda v mnoha částech země není schopná dostatečně vstřebávat srážky.