Článek
Bývalý vůdce protestního odborového hnutí Solidarita, jež stálo v čele odporu proti komunistickému režimu, čelil v minulosti obviněním ze spolupráce s tajnou policií. Všechna opakovaně odmítl a označil je za lživá.
Už v roce 2000 ho zvláštní lustrační soud z obvinění ze spolupráce se státní bezpečností očistil. Veřejnost je ale v názoru na tuto věc stále rozpolcená. Otázka, zda nositel Nobelovy ceny za mír byl, či nebyl informátorem, se loni znovu vynořila v souvislosti s dokumenty objevenými v únoru ve vile zesnulého posledního komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka.
O dva měsíce později, v dubnu, Walesa ve varšavském sídle Institutu národní paměti (IPN), který se věnuje vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, popřel autentičnost těchto materiálů. Údajně zaznamenávají jeho práci pro komunistickou tajnou policii.
Spis agenta Bolka obsahuje 575 stran, většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty a některá z nich i přímo Bolkem.
Podle záznamů z Kiszczakova bytu spolupracoval Bolek se Státní bezpečností intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.
IPN chce podle agentury PAP v úterý uspořádat k výsledkům expertizy tiskovou konferenci.