Článek
Efektivitu polských raket podle Le Figaro dokazuje video, které už několik týdnů koluje po internetu a jež zachycuje zničení ruského vrtulníku. Mi-24 (v kódu NATO Hind E) přitom letí velmi rychle a jen několik desítek metrů nad zemí, když jej ze strany zasáhne střela.
It has been confirmed that it was one of the Piorun missiles donated to Ukraine by Poland that shot down the Russian Mi-24 helicopter today.
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 5, 2022
Unlike Stingers, Piorun can down targets flying very low (10m altitude/400m distance).
Let’s send more!
🇵🇱🇺🇦pic.twitter.com/YBZPR4mwHB
Účinný už od deseti metrů
Zpočátku diskutující přičítali zásah americké střele FIM-92 Stinger, jíž se Rusové báli už v Afghánistánu. Několik odborníků je ale dokázalo přesvědčit, že za zásahem je polský systém Piorun. Stinger totiž nelze efektivně využít ve výšce pod 180 metrů, zatímco „polský blesk“ je účinný už od deseti metrů.
Protitanková střela NLAW: kultovní zbraň Ukrajinců
Taktika letu těsně nad zemí a schovávání se mezi stromy tak pilotům není nic platná. A skutečnost, že systém Piorun je s cenou zhruba 25 tisíc dolarů (zhruba 560 tisíc korun) o celou třetinu levnější než střela Stinger, je pro ukrajinskou armádu příjemným bonusem.
Zásah střelou Piorun zřejmě stojí také za zničením ruského bitevníku Su-25 či nejmodernějšího ruského letadla Su-35S.
Čínu polekal sestřel ruského Suchoje Su-35S. Sama ho má ve výzbroji
Pioruny, které Polsko dodalo Ukrajině v prvních dnech války, jsou tak úspěšné, že si jich několik stovek v tichosti objednaly i USA. Zakázku pro armádu z rozhodnutí ministra obrany Mariusze Blaszczaka navýšilo i Polsko. Dosud polská armáda nakoupila 420 odpalovacích systémů a 1300 raket.
Název Piorun znamená v polštině blesk a jde o připomínku jména slovanského boha bouře Peruna.