Článek
Česko podobně jako další světové státy vyzvalo k okamžitému propuštění kritika Kremlu. „Jde o vykonstruovaný proces a takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opětit vrátit k tématu sankcí,” napsal Petříček na Twitteru.
Málo překvapivý rozsudek s jasnou motivací umlčet opozici. Česko požaduje okamžité propuštění A. #Navalny, jde o vykonstruovaný proces. Takových bohužel známe z vlastní historie celou řadu. EU by se měla opět vrátit k tématu sankcí.https://t.co/gzJYmK9fuC
— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 2, 2021
Moskevský soud dal za pravdu obžalobě, podle které Navalnyj systematicky porušoval režim dříve uloženého podmíněného trestu, a poslal ho do vězení. Tam si má opozičník odsedět 2 roky a 8 měsíců. Do trestu se mu totiž počítá i doba, kterou strávil v domácím vězení. Jeho právníci už na tiskové konferenci naznačili, že se odvolají.
Soud poslal Navalného na 3,5 roku do vězení
Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen za údajnou zpronevěru týkající se francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Dostal podmínku, přestože ho Evropský soud pro lidská práva očistil a ruský stát mu dokonce vyplatil odškodnění za nespravedlivý soudní proces. Ve vězení ale skončil Navalného bratr Oleg.
Evropská unie zavedla v souvislosti s ruskou anexí Krymu v roce 2014 sankce zaměřené na určitá odvětví ruského hospodářství. Tyto sankce jsou obnovovány každých šest měsíců na základě vyhodnocení plnění minských dohod. Ty představují plán k ukončení války na východní Ukrajině.